Lajmet e fundit

Cool

Berlusconi: Vendim i sajuar për të më nxjerrë nga politika

“Një vendim i bazuar në asgjë, ndaj meje vetëm baltë”, ka reaguar ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi vendimin e gjykatës së Kasacionit, që është shkalla më e lartë e gjyqësisë italiane. Pak orë më parë prokurorët e Milanos firmosën ekzekutimin e vendimit për procesin “Mediaset”, duke hequr dënimin me burg, por duke konfirmuar arrestin shtëpiak ose shërbimin ndaj komunitetit. Por ... Read More »

Kolumbi, prifti narko-bos dënohet me 19 vjet burgim

Një prift katolik kolumbian është dënuar me 19 vjet burgim, për udhëheqje të një grupi kriminal, raportuan mediet lokale të premten. Sipas gazetës El Colombiano, një gjykatë në Medellin shpalli fajtor Oscar Ortizin, prift në një fshati të vogël të quajtur San Antonio de Padro, si kreu i një bande të njohur si “ushtarët e demobilizuar të El Limonar” (Los ... Read More »

SHBA-ja këshillon qytetarët: Mos udhëtoni jashtë vendit

Shtetet e Bashkuara kanë nxjerrë paralajmërim për qytetarët amerikanë që udhëtojnë jashtë vendit, duke i këshilluar për kujdes ndaj një kërcënimi terrorist nga al-Kaida. Departamenti i Shtetit tha sot se mundësia për një sulm terrorist është veçanërisht e fuqishme në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën Veriore. Sipas DASH-it, një sulm i tillë mund të vijë nga Gadishulli Arabik. Në ... Read More »

Hillary Clinton nderohet me Medaljen e Lirisë

Ish-sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, është fituese e Medaljes së Lirisë për këtë vit. Këtë çmim, Clinton, pritet ta marrë në ceremoninë e 10 Shtatorit në Qendrën Kombëtare Kushtetuese në Filadelfi. Kjo qendër ka shpallur mbrëmë vonë se ish-sekretarja amerikane e shtetit, ish-zonja e parë dhe ish-senatore, do ta marrë çmimin për “karrierën e saj jetësore në shërbimin publik ... Read More »