Lajmet e fundit

Debat

Marashi :Në Ilirid ,edhe më tutje po mbahet gjallë ,armiku më ndihmën e shqiptarve.

Nuk ka asnjë shoqëri e organizuar , në të cilën ka liri të pakufizuar për askënd . Në regjimet demokratike liria e çdo individi është e kufizuar dhe reduktuar në kompromis . Liria është, në fakt , aftësia që vullnetarisht të heqim dorë nga përdorimi i lirisë absolute individuale që kërcënon lirinë e njerëzve të tjerë . Në liri shoqëria ... Read More »

Takimi im i parë me Adem Demaçin e madh në vitin 1997 në Prishtinë

Shkruan : Erald Selca Ka 19 vite që njihem me kolosin Adem Demaci shqiptarin ma të madh të gjallë dhe njëren nga figurat më emblematike kombëtare të të gjitha koherave , simbol kombëtar dhe Lider i përmasave boterore dhe i të drejtave të njeriut . Si adhurues i madh i Enverit dhe Ademit këtyre dy gjiganteve të kombit , këtyre ... Read More »

Vuçiq bën atë që Edi e Hashimi tuten. Shkon në zgjedhje!

Nga Beqë Cufaj E dini kur është formuar Qeveria e Serbisë më në krye me Aleksandar Vuçiqin i cili sot serbëve të tij u tha që ka vendosur që vendin ta çojë në zgjedhje? Me datën 27 Prill të vitit 2014. Kjo dmth. që Vuçiqi me “Përparimtarët” e tij as dy vite të plota pa i prirë kësaj Qeverie (në ... Read More »

Lapidari është hequr, kurse Tirana e Prishtina vazhdojn heshtjen!

Dëshmorët tanë meritojnë respekt dhe homazhe për të treguar se ata janë gjithmonë në mendjet , ndjenjat dhe  në  gjitha  zemrat  tona  Shqiptare  që u sakrifikuan për ditë të mira për popullatën e ksaj Krahine. Shkruan :  Refik HASANI Me rastin e trevjetorit të heqjes së lapidarit , me këtë datë ia vlen të ndezën qirinj dhe të vizitohet nga ... Read More »

Çmenduria e televizioneve – pse të ndenjurat pushtojnë jetët tona

2. Zbythja e njerëzimit Shkruan: Ballsor Hoxha Derisa në artikullin e kaluar jemi marrë me zbythjen e shoqërisë njerëzore në dëshirat fizike, seksuale dhe insitinkitive, ky shkrim i radhës në serinë e quajtur Zbythja e Njerëzimit trajton këtë regres, kthim prapa dhe zbythje përmes zhvleftësimit të vetëdijes së njeriut, dhe posaçërisht shoqërisë shqiptare. Në botë ka disa qytete që quhen ... Read More »

Krasniqi: Thaçi është lojtar i fortë në politikë. Ai është mes dy dilemave!

Njohësi i çështjeve politike, Faik Krasniqi, ka vlerësuar se zëvendëskryeministri i tanishëm, Hashim Thaçi di ta luajë mirë politikën. Sipas tij, Thaçi bashkë me Kadri Veselin,qe një kohë të gjatë janë në një “luftë” siç ai e ka quajtur. Kjo, sipas tij, pasi vetë i pari i PDK-së, është mes dy dilemave, se të shkojë në postin e presidentit apo ... Read More »

Doracak për përdorim në Hagë!

Nga Beqë Cufaj Një rrëfim personal. Në Hagë kam udhëtuar intensivisht nga disa herë në vit, as më pak e as më shumë se 10 vite. Nga Shkurti i vitit 2002 deri në Nëntor të vitit 2012- kam qenë vizitor i rregullt i Tribunalit të Hagës për Krime të Luftës në hapësirën e Ish-Jugosllavisë. Për KOHËN e Prishtinës dhe FAZ-in ... Read More »

Berisha : A është e lehtë të jetosh në kohën e idiotëve?

Të jetosh në kohën kur fundërrinat dhe idiotizmi zënë hapësirë në jetën publike dhe mediale nuk është e lehtë. Kjo nuk është e lehtë veçanërisht për ata të cilët asnjëherë Kosovën nuk e kanë menduar kështu: Kur prapanica e një prostitute bëhet top lajm në mediet e shkruara dhe elektronike. Kur politikanet në media më shumë përshkruhen se sa janë ... Read More »

Në Protestën e ardhshme s’do të ketë aspak dhunë!

Nga Beqë Cufaj Vazhdojmë të jemi në dimër. Në nënqiellin kampion të harresës, Kosovën e shkallmuar përtoke politikisht, ekonomikisht dhe moralisht, askush s’kujtohet me qejf për të kaluarën. Edhepse ajo, e kaluara, për të folur me plakun e fshatrave të thella pranë Missisippi-t, William Faulkner-in, jo që s’ka vdekur por as që ka kaluar. Ta kujtojmë vetëm dimrin e vitit ... Read More »

Kimete Berisha për Thaçin: Haluci president?!

Analistja Kimete Berisha, ka komentuar edhe njëherë mundësinë e zgjedhjes së Hashim Thaçit për president. Ajo kësaj radhe ka thënë se ai njeri që shfaq halucinacione (Thaçi në këtë rast), nuk bën kurrsesi të zgjedhet president. Madje ajo ka shkuar deri aty, sa ka thënë se njeriu i tillë, i cili thotë se e ka parë flamurin e ISIS-it në ... Read More »