Lajmet e fundit

Takimi im i parë me Adem Demaçin e madh në vitin 1997 në Prishtinë

Shkruan : Erald Selca

Ka 19 vite që njihem me kolosin Adem Demaci shqiptarin ma të madh të gjallë dhe njëren nga figurat më emblematike kombëtare të të gjitha koherave , simbol kombëtar dhe Lider i përmasave boterore dhe i të drejtave të njeriut .

Si adhurues i madh i Enverit dhe Ademit këtyre dy gjiganteve të kombit , këtyre dy burrështetaseve eminentë me keta e librat e tyre isha rritë .

Si gjimnazist i Bedri Pejanit të Pejës paralelja Baranit isha maturant por isha edhe rrebel isha ndryshe unë isha çdo herë kunder qyqarllekut pacifist dhe mbeshtesja LPK -në legjendare dhe PPK me Adem Demaçin në krye .
Mbaj mend se të vetmit opozitar të I.R ishin baca Qosja LPK LKÇK deri diku , dhe na qe ishim me bacen ishim pak si dje ashtu edhe sot .Mbaj mend në Lug te Baranit me gishta ishim me bacen e madh sepse kishin ra në dashuri me shallin .

Rrebel familjar , rrebel në shoqeri i pabindun si gjithmonë me ma prek kush bacen qes edhe sot tym e flakë .

Mijëra faqe të lexuara nga Demaçi , qindra intervista tv e ne gazeta kisha lexuar dhe aty shihja vendosmerine e njeshit kolosit shqiptarit qe se nderuam kurre dinjitetshem .

Shqiptari me trup vogël e shpirt të madh siç do thoshte shoku Enver Hoxha do trondiste Jugosllavine dhe boten duke demaskuar Serbinë dhe politiken e saj pansllaviste .

Një natë para se ta takoja në veren e 97 tes nuk fjeta fare do takoja historine , do takoja rezistencen do takoja shqiptarinë do takoja rezistencen edhe e takova bacen e madh por luftarak modest trim gjeni gardian i shqiptarizmes dhe udheheqesi shpirteror i UÇK-së që me vonte do bente lavdinë e madhe .

Folem me bacen gjere e gjatë nuk u ndalem tha kombi dhe vetem kombi cdo here i pari te te jete ne jete dhe mos ndrysho , mos u ndal mos u tjeterso udhes me bacen jemi takuar edhe ne lufte edhe ne kete gjysemliri jemi takuar nxenesi me mesuesin kemi debatuar edhe ashper ndonjehere me bacen me gjigantin shqiptar qe nuk e vleresuam kurre si komb .

Ata qe u dergjen 30 vite kazamatave jugosllave ne i etiketuam anatemum , syrgjynosem .

Adem Demaci ishte dhe mbetet idoli i atdhetareve frymezimi katalizatori ai eshte vete shqiptaria .

Kur themi Adem Demaçi nenkuptojme Shqiptarizmen .

Turpi i shoqerofte ata qe anashkaluan kete figure universale jo vetem shqiptare .

Baca lakmitareve te karrigave tha luftoni per to pa mua , baca edhe tash ne castet me kritike te jetes zemra i rreh per Shqiperine bashkimin kombetar .

Adem Demaci simboli i te gjitha perpjekjeve per clirim dhe bashkim kombetar me mbi 65 vite bagazh kombetar , letrar nuk e paska merituar jo te jete Kryetar i partive te dala nga lufta , kryetar shteti kryeminister apo deputet .

O tempora mores , jemi vend per studim ne qmojme antivlerat por jo dhe vlerat .

Bac faleminderit qe jetova ne epoken tende , epoka jote eshte e lavdise e dikujt eshte turpi …..

ERALD SELCA