Lajmet e fundit

Lajme

Taksa e Kombit, Haradinaj: Po të ishim pyetur, mund të paguanim edhe ne nga buxheti ynë

Zërave të ministrave dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë së Kosovës që thonë se nuk janë konsultuar nga Qeveria shqiptare për taksën në Rrugën e Kombit iu bashkua edhe Ramush Haradinaj. Në një intervistë dhënë për Ylli Rakipin në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, Kryeministri i Kosovës nuk përjashtoi mundësinë që nëse do të kërkohej, Prishtina mund të kontribuonte ... Read More »

Rama asnjë fjalë për pakënaqësitë e liderëve kosovarë për taksën e “Rrugës së Kombit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ka pranuar ta thotë asnjë fjalë për pakënaqësitë që kanë shprehur liderët e Kosovës, për taksën e lartë të Rrugës së Kombit. Pavarësisht insistimit të gazetarit në emisionin Opinion, Rama ka thënë “nuk pranoj të flas”. Por, kryeministri i Shqipërisë po mendon se kjo taksë nuk ndikon në turistët që vijnë çdo ditë nga ... Read More »

Refugjatët në Greqi, as në det e as në tokë

Kampet e refugjatëve në ishujt grekë janë të tejmbushur. Në pjesën kontinentale janë hapur të rinj. Por qeveria greke lejohet të transferojë aty vetëm pak syresh. “More, po shumë po vijnë …”, thotë Ilias disi i pakënaqur. E ka fjalën për refugjatët aty pari, në kampin e Elaionasit. Jo shumë larg fluksit të turistëve në zemër të Athinës, aty po ... Read More »

LDK i jep ultimatum qeverisë për caktimin e datës së zgjedhjeve

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osamni, sonte në emisionin “DPT te Fidani”, në T7, ka thënë se javën e ardhshme duhet të vendoset data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Ajo ka treguar se ditët në vijim do t’i dërgohet ftesa partive për të diskutuar datën e zgjedhjeve. “Javën e ardhshme do t‘i dërgojmë ftesë publike të gjitha partive që ... Read More »

Muhaxhiri: Nuk do ndalet as Erdogani as Turqia nëse ky precedent kalon pa u ndëshkuar

Analisti politik, Artan Muhaxhiri, ka thënë se për rastin e deportimit të gjashtë shtetasve turq do të duhej të ketë reagime më të ashpra nga institucionet përgjegjëse. “Skandaloz ka qenë mosreagimi i duhur pas këtij rasti pasi sikur të ishin dorëhequr disa njerëz dhe të ishin ngritur aktakuza penale atëherë kjo do na jepte shpresë dhe do të ishte leksioni ... Read More »

E pranon Rama: Gabuam me taksën

Në studion e emisionit “Opinion” edhe një herë Edi Rama ka kërkuar ndjesë publike përballë banorëve të Kukësit, lidhur me tarifën e vendosur për qarkullimin aty. Rama ka pohuar se qeveria është konsultuar me një institucion si IFC. “Nuk u informuan qytetaret, u neglizhuan…”, ka thënë ai. “Pjesa më problematike për të cilën kam kërkuar ndjesë publike dhe mbajmë përgjegjësi ... Read More »

Vjosa Osmani e sfidon Haradinajn: Hajde e rrëzojmë Qeverinë javën tjetër nëse e ke përnjëmend

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, sonte në emisionin “DPT te Fidani”, në T7, ka sfiduar drejtpërdrejt deklaratat e Kryeministrit Ramush Haradinaj, se nëse LDK është e gatshme për zgjedhje, ai dhe AAK së bashku me koalicionin do t’jua sigurojnë votat. Deklaratën e Kryeministrit Haradinaj, Vjosa Osmani e cilësoi si joserioze – ashtu siç e ka humbur seriozitetin ... Read More »

Taksa e Kombit, Haradinaj: Po të ishim pyetur, mund të paguanim edhe ne nga buxheti ynë

Zërave të ministrave dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë së Kosovës që thonë se nuk janë konsultuar nga Qeveria shqiptare për taksën në Rrugën e Kombit iu bashkua edhe Ramush Haradinaj. Në një intervistë dhënë për Ylli Rakipin në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, Kryeministri i Kosovës nuk përjashtoi mundësinë që nëse do të kërkohej, Prishtina mund të kontribuonte ... Read More »

Vetëvendosje e akuzon Shpend Ahmetin se është vënë në shërbim të GDP-së

Ndërmarrja Publike Banesore është bërë shkak i përplasjeve mes anëtarëve dhe të larguarve nga Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës. Shpend Ahmeti po akuzohet nga Vetëvendosje se është vënë në shërbim të grupit të deputetëve të pavarur dhe jo në shërbim të kryeqytetit. Përzgjedhja e anëtarëve të përkohshëm të bordit drejtues të Ndërmarrjes Publike Banesore nga dy anëtarët e Komisionit Komunal ... Read More »

Rama asnjë fjalë për pakënaqësitë e liderëve kosovarë për taksën e “Rrugës së Kombit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ka pranuar ta thotë asnjë fjalë për pakënaqësitë që kanë shprehur liderët e Kosovës, për taksën e lartë të Rrugës së Kombit. Pavarësisht insistimit të gazetarit në emisionin Opinion, Rama ka thënë “nuk pranoj të flas”. Por, kryeministri i Shqipërisë po mendon se kjo taksë nuk ndikon në turistët që vijnë çdo ditë nga ... Read More »