Lajmet e fundit

Lajme

Haradinaj i reagon përsëri Erdoganit: Gjithkush duhet të dijë kufijtë e vet

Kryeministri Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj fjalëve të presidentit turk Erdogan i cili e kritikoi për shkarkimin e dy zyrtarëve kosovarë. Haradinaj ka thënë se Kosova nuk ndërhynë në punët e brendshme të Turqisë. Statusi i plotë: Ne nuk ndërhyjmë në punët e brendshme të Turqisë. Këto janë punë të brendshme tona edhe askush nuk do të ketë vendimmarrje në ... Read More »

KMDLNJ: Politikanët e korruptuar për interesa të pista kidnapuan dhe ekstraduan 6 shtetas turq

Politikanët e korruptuar dhe të papërgjegjshëm kosovarë, për një grusht parash të pista apo për ndonjë interes tjetër edhe më të pistë, në kundërshtim me të gjitha ligjet dhe në kundërshtim me moralin, i kidnapuan dhe ekstraduan 6 shtetas turq një shteti dhe regjimi që i ndjek kundërshtarët politikë duke mos u garantuar as trajtim të drejtë e as gjykim ... Read More »

Pacolli nuk di asgjë për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Burundi

Ministri i Punëve të Jashtme (MPJ), Behgjet Pacolli në një prononcim për Telegrafin ka thënë se nuk është në dijeni për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Burundi. Pacolli tha se nuk dinë asgjë në lidhje me këtë rast. “Jo, ne nuk dimë asgjë”, tha shkurt për Telegrafin ministri Pacolli. Ndryshe, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, është ... Read More »

Netanyahu anulon marrëveshjen me OKB-në për zhvendosjen e migrantëve afrikanë

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka thënë të martën se ka anuluar marrëveshjen me agjencinë e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara për të zhvendosur mijëra migrantë afrikanë, raporton Reuters. Disa orë pas njoftimit të së hënës për arritjen e marrëveshjes, e cila do t’iu garantonte mijëra migrantëve të tjerë të drejtën për të qëndruar në Izrael, Netanyahu përmes një postimi në ... Read More »

Policia jep detaje për kanosjen që burri i Albulena Haxhiut i bëri Visar Ymerit

Visar Ymeri nga Grupi i Deputetëve të Pavarur, është kërcënuar rreth tre ditë më parë nga zyrtari i Vetëvendosjes, Alban Krasniqi. Ish lideri i VV-së, e ka denoncuar në polici Alban Krasniqin i cili është bashkëshort i deputetes, Albulena Haxhiu. Denoncimin e këtij rasti për lajmi.net e ka konfirmuar, zëdhënësi i Policisë Rajonale të Prishtinës, Agron Borovci. “Me datën 02.04.2018 ... Read More »

LDK: Përqindja e të emëuarve politikë në Ambasadat e Kosovës, është tejkaluar

Grupi Parlamentar i LDK-së ka reaguar ndaj Komisionit për Punë të Jashtme ku ky komision ka majtur një mbledhje me dyer të mbyllura duke intervistuar një kandidat për ambasador të propozuar nga Qeveria Haradinaj. Përmes një njoftimi për media thuhet se Grupi Parlamentar i Lidhjes Dermokratike e Kosovës e konsideron këtë proces të paligjshëm duke shtuar se është tejkaluar përqindja ... Read More »

Dokumenti: Qeveria “Berisha” zgjodhi skenarin me 8-9 euro për taksën në Rrugën e Kombit

Kompania konsulente IFC në një letër dërguar ministrit të asaj kohe të Infrastrukturës Edmond Haxhinasto bën të ditur se nga tre skenarët e saj qeveria “Berisha” kishte zgjedhur atë me tarifë 8-9 euro. Por sipas kësaj letre, në 2011 qeveria dështoi me vendosjen e tarifës pasi nuk ka pasur oferta. Por në Kuvend ish kryeministri Berisha tha se nuk pranoi ... Read More »

“Qeveria e Kosovës në rënie”

Që nga arrestimi i drejtorit të Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka një krizë të madhe në qeverinë e Kosovës. Ndërsa arrestimi i gylenistëve e ka thelluar edhe më shumë krizën, shkruajnë mediat serbe. ‘B92’ citon deputetin e LDK-së, Naser Rugova i cili ka kritikuar koalicionin qeverisës duke thënë se Kosova asnjëherë nuk ka pasur qeveri më të dobët dhe ... Read More »

Shkollat e Gulenit në Kosovë: Do të vazhdojmë mësimin

Institucionet Arsimore Gulistan kanë reaguar lidhur me deportimin e gjashtë shtetasve turq që ishin mësimdhënës në kolegjin ‘Mehmet Akif’. Përmes një komunikate për media këto insitucione kanë thënë se shtetasit turq të cilët ishin mësimdhenes janë kidnapuar në mënyrë të paligjshme në kundërshtim me parimet demokratike. “Vëmë në dijeni gjithë opinion publik se Institucionet Arsimore Gulistan do të përdorin të ... Read More »

Kosova përfaqësohet nga kryeministri Haradinaj në Samitin e Sofjes

Samiti i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor pritet të mbahet më 17 maj në Sofje. Përkundër kundërshtimeve nga disa vende anëtare që Kosova të mos marrë pjesë në këtë Samit, përfaqësues të vendit tonë do të jenë prezent. Këshilltari i kryeministrit, Avni Arifi e ka konfirmuar për lajmi.net se vendi ynë do të përfaqësohet nga Haradinaj. “Po kryeministri Ramush Haradinaj ... Read More »