Lajmet e fundit

Lajme

Qeverisë nuk i mjaftuan 20 muaj për t’i dhënë përgjigje së ardhmes së “Trepçës”

Qeveria e Kosovës është zotuar se Ligji për “Trepçën” do të miratohet brenda afatit kohor. Këshilltari politik për ekonomi i kryeministrit Isa Mustafa, Valentin Toçi, ka thënë për “Kohën Ditore” se ata janë duke punuar ende në draftimin e këtij Ligji, pa konfirmuar datën se kur ai mund të nxirret për votim para deputetëve. E këta të fundit, më kot ... Read More »

Rashiq tregon se si Kosova po e fuqizon Beogradin duke injoruar serbët e Kosovës

Lista Serbe kishte informuar partnerët e koalicionit se nuk do merrnin pjesë në seancën e 1 shtatorit ku do votohej demarkacioni me Malin e Zi si rrjedhojë e mungesës së informimit pikërisht nga partnerët e koalicionit. Deputeti i Listës Serbe, Nenad Rashiq në një intervistë për “Rubikon” të KTV-së ka thënë se edhe pse kanë qenë të informuar ata nuk ... Read More »

Çollaku tregon datën tjetër për lëvizjen pa viza

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, ka treguar për datën e ardhshme për lëvizjen pa viza. “Nëse deri në vjeshtën e hershme, shtator-tetor, nuk e kemi të kryer këtë çështje, atëherë rrezikojmë vendimmarrjen. Kështu që, ta zëmë, nëse vendimi merret në fund të muajit tetor, i bie që nga muaji dhjetor më së largu të zbatohet në praktikë vendimi i ... Read More »

Fajon: Ratifikimi i demarkacionit para pushimeve të verës, ndryshe humbet shansi

Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, i tha Radios Evropa e Lirë se “nëse Kuvendi i Kosovës nuk e bën ratifikimin e marrëveshjes para pushimeve të verës, do të mund të rrezikojë votën në Parlamentin Evropian dhe të shtyjë gjithë procesin”. Ajo tha se qeveria e Kosovës është e vetëdijshme për obligimin e ratifikimit ... Read More »

18 vjetori i Betejës së Loxhës, përkujtohen të rënët

Në 18-të vjetorin e Betejës së Lavdishme të Loxhës dhe rënies heroike të luftëtarëve të lirisë, Rrustem Bruqi, Lumni Surdulli e Enver Alaj, si dhe në përkujtim të drejtuesit të kësaj beteje koloneli Tahir Zemaj, sot janë organizuar homazhe përkujtimi, në nderim të jetës dhe veprës heroike të luftëtarëve të kësaj beteje. Në një njoftim për media bëhet e ditur ... Read More »

Nesër seanca e Kuvendit, ky është rendi i ditës

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër në ora 10:00 seancën e re plenare. Sipas njoftimit të Kuvendit, në rend dite janë 13 pika, por as kësaj radhe aty nuk gjendet pika për ratifikimit e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin E Zi R e n d i i d i t ë s 1. Koha për deklarime jashtë ... Read More »

Peticion për shpalljen “Non grata” historianin turk që fyeu Skënderbeun

Shumë pak orë pas publikimit të deklaratave denigruese të historian-ciceronit turk, Talha Ugurluel, ndaj heroit tonë kombëtar Skënderbeu, lëvizja “ShqipON”, nëpërmjet një peticioni “online” në faqen “Change.org” kërkon të mbledhë sa më shumë firma të qytetarëve, që turku Ugurluel të shpallet person “Non grata”, apo “i padëshirueshëm”. “Skënderbeu është simboli ynë kombëtar dhe si i tillë mbrohet prej Kushtetutës dhe ... Read More »

Lionel Messi dënohet me 21 muaj burgim në Spanjë

Futbollisti i Barcelonës, Lionel Messi, është dënuar me 21 muaj burgim për mashtrim me taksa, ka njoftuar Gjykata spanjolle. Edhe babai i tij, Jorge Messi, është dënuar me 21 muaj burgim për shkak të mashtrimit të shtetit spanjoll me 4.1 milionë euro për periudhën 2007 deri më 2009, transmeton Koha.net. Gjykata ka urdhëruar Messin që të paguajë dënimin prej 2 ... Read More »

Ekskluzive: KOSOVA e para në botë për mbështetje ndaj AMERIKËS

Edhe një herë u dëshmua se vendi që e mbështetë Amerikën më së shumti në të gjithë botën është Kosova. Në një hulumtim që ka bërë ‘Radio Free Europe’ del se Kosovë ka arritur përqindjen më të lartë kur është fjala për përkrahje amerikane, Shqipëria radhitet e treta me 80%, ndërsa, sa i përket Serbisë dhe Rusisë dëshmohet edhe këtë ... Read More »

Ngritet aktakuzë për inspektorët e MTI-së të arrestuar për ryshfet

Muaj më parë Drejtoria e Krimeve Ekonomike në Ferizaj kishte arrestuar në fshatin Doganaj të Kaçanikut dy inspektorë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë. Inspektorët e arrestuar akuzoheshin për marrje të ryshfetit, ndërkaq Prokuroria e Ferizajt atë kohë u kishte caktuar masnë e ndalimit prej 48 orësh. E me të marrë infromatën për arrestimin e tyre, MTI-ja kishte marrë vendim ... Read More »