Lajmet e fundit

Lajme

E konfirmuar: Së paku 21 të vdekur nga sulmet në Bruksel

Siç shkruajnë mediat e huaja, duke u thirrur në deklarata të autoriteteve belge, nga sulmet në Bruksel, përkatësisht në Aeroport dhe Metro, kanë vdekur 21 veta. “Së paku 21 të vdekur nga sulmet në Aeroportin e Brukselit dhe Metronë e këtij qyteti, i kanë thënë zjarrfikësit AFP-së”, përcjell Reuters. Read More »

10 të vdekur nga shpërthimi në stacionin e metrove në Bruksel (Foto/Video)

Nga shpërthimi që ndodhi në stacionin e trenit kanë mbetur të vdekur të paktën 10 persona, njoftojnë mediat belge. Bëhet e ditur që nga shpërthimet e fundit që ndodhën në këtë stacion të trenave ka edhe dhjetëra të lënduar. Për momentin të gjitha udhëtimet janë anuluar dhe stacioni Malbeek, gjendet i mbyllur./Indeksonline/ Video : Pamje nga evakuimi i udhëtarëve në ... Read More »

Momenti i shpërthimeve në aeroportin e Brukselit (Video)

Në pamjet e mëposhtme mund ta ndiqni momentin e shpërthimeve që ndodhën mëngjesin e sotëm në aeroportin Zaventem në Bruksel. Mediat ndërkombëtare raportojnë për të paktën 11 persona të vdekur deri më tani dhe 25 të tjerë të lënduar. Read More »

Shpërthim edhe në metronë e Brukselit, afër institucioneve të BE-së

Një shpërthim tjetër është dëgjuar sot në Bruksel. Pas dy shpërthimeve të ndodhura në aeroportin e Brukselit, raportohet për një shpërthim tjetër në stacionin e metrosë Maelbeek në Bruksel, që është afër institucioneve të BE-së, ka thënë transmetuesi belg RTBF. Operatori i metrosë STIB ka bërë me dije në Twitter se metroja është mbyllur. Read More »

Qeveria inicion ndryshime ligjore për të shfrytëzuar Fondin e Privatizimit

Një pjesë e Fondit të Privatizimit mund të investohet në letrat me vlerë të Qeverisë së Kosovës, shkruan sot Koha Ditore. Blerja e letrave me vlerë nënkupton se mjetet hyjnë në buxhet dhe shkojnë për financimin e projekteve të ndryshme të Qeverisë. Aktualisht, investimi i fondit prej gjysmë miliardi euro në letrat me vlerë të Qeverisë është i pamundur për ... Read More »

Oferta e Veselit për opozitën nuk i përjashton zgjedhjet e parakohshme

Kadri Veseli është duke përgatitur terrenin për të instaluar dialog me partitë opozitare në funksion të tejkalimit të krizës politike. Qysh javën e kaluar kreu i Kuvendit paralajmëroi se shumë shpejt do të ketë iniciativë nga ai dhe se oferta do të jetë serioze. Por, sipas burimeve, këtë ofertë Veseli do ta bëjë pasi të përmbushen dy procese. E para, ... Read More »

Dogana përuron sistemin e ri për procedura të shkurtuara të eksportit

Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se po punon vazhdimisht në krijimin e lehtësirave për biznesin Kosovar, prandaj sot Kryeministri I Republikës, Isa Mustafa do të përurojë fillimin e punës së sistemit të ri I cili mundëson procedurat të shkurtuara të eksportit. Në këtë ngjarje marrin pjesë Ministri i Finacave Hoti, përfaqësues të Odave Ekonomike dhe Klubi i Prodhuesve. Read More »

AAK i kundërpërgjigjet LDK-së: Trillimeve për gjoja pasuri marramendëse të Ramush Haradinajt, ju ka dalë boja

AAK-ja i është kundërpërgjigjur LDK-së pasi që kjo e fundit e akuzoi Ramush Haradinajn për pasuri marramendëse dhe e quajti partinë e tij, parti e haraçit. Reagimi i plotë i AAK-së: LDK, përpara se të shkruaj një paçavure në formë komunikate, me një gjuhë qyqare kundër partive opozitare, me lloj-lloj ofendinesh, herë për “brigadat e kuqe” e herë për “koalicionin ... Read More »

Riformatimi i Qeverisë, këtë javë

Kryeministri i vendit, isa Mustafa, në koordinim me partneren e koalicionit, PDK, këtë javë pritet t’i bëjë disa ndryshime në kabinetin qeveritar, të cilat janë të nevojshme pas zgjedhjes së Hashim Thaçit president. Një burim i mirë informuar brenda PDK-së ka thënë për “Epokën e Re” se deri në fund të kësaj jave disa zyrtarë të PDK-së do të emërohen ... Read More »

Përfitoi 1.5 milion euro nga lokali i uzurpuar

Një milion e pesëqind mijë euro ka arritur t’i përfitojë brenda tetë viteve Nazmi Murturi nga uzurpimi i lokalit të ndërmarrjes shoqërore “Gërmia” në lagjen “Ulpiana” në Prishtinë, të cilin ia kishte lëshuar me qira bankës më të madhe komerciale në vend, “Pro Credit Bank”, shkruan në numrin e sotëm gazeta Gjatë një hulumtimi disajavor, gazeta “Zëri” ka arritur ta ... Read More »