Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Kur zhvishen ‘engjëjt’ e Victoria’s (Video)

Pas Sports Illusrtated është dhe Victoria’s Secret që ka menduar të realizojë një kalendar me tendencat më të fundit të kostumeve të banjës për femra. Kalendari, që pritet të prezantohet me datë 9 mars do të jetë vërtet tundues, siç tregon dhe një xhirim i shkurtër i shpërndarë në faqen online të kësaj kompanie, ku modelet e përzgjedhura janë dhe ... Read More »

Është ndër modelet më me nam në botë, por ka një peng (Foto)

Naomi Campbell ka deklaruar se është e vendosur që të nisë një kapitull të ri në jetë dhe të bëhet nënë. 45-vjeçarja, e njohur për linjat e saj, thotë se nuk di se në çfarë mënyre do të ketë fëmijë, por shton se përherë ka ëndërruar të bëhet nënë. Supermodelja shprehet se kjo do të ndodhë, por nuk është duke ... Read More »

Kjo është “RECETA” e modeleve tona: U bën të njohura e të pasura “brenda nate”!

Modelet tona, kohëve të fundit kanë arritur sukses shumë të madh dhe janë bërë të njohura për publikun sa hap e mbyll sytë. Ato kanë gjetur recetën dhe mënyrën me të lehtë për të arritur këtë. Se pari, filluan me veshje provokative, e pastaj filluan edhe të zhvishen dalëngadalë, duke ekspozuar linja trupore mjaftë seksi, pa përjashtuar edhe ndërhyrjet kirurgjike. ... Read More »

Paracetamoli i rrezikshëm për foshnjat

Foshnjat që marrim paracetamol janë gati tre herë më të rrezikuar për të fituar astmën, thuhet në një studim të ri. Madje paracetamolët ngrisin rrezikun edhe nëse shtatzënat përdorin paracetamol, sipas studimit të Universitetit të Bristolit. Paracetamoli është ilaçi më i përdorur për të ndalur dhembjet e fëmijëve. Shkencëtarët e Bristolit dhe Oslos kanë grumbulluar të dhënat nga 114 mijë ... Read More »

Pas Luanës edhe Çiljeta i rrit të pasmet me “photoshop” (Foto)

Këngëtarja e famshmja Çiljeta Xhilaga, ashtu si prezantuesja e njohur Luana Vjollca, është kritikuar se ka përdorur photoshop për të modifikuar të pasmet e saj. Ajo kishte veshur një fustan të kuq në të cilin dukej mjaft bukur, por të pasmet e saj vëreheshin se janë zmadhuar nga ndërhyrja me photoshop. Read More »

Treshja Thaçi-Haliti-Syla grabitën milionat e UÇK-së

Intervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi”Peshqit e mëdhenj” të pasluftës duhet të jenë marioneta të shërbimeve të huaja inteligjente “Banda e treshes duhet të ketë grabitur rreth 70 % të ndihmave financiare, të grumbulluara për UÇK-në. Secili shtab i zonave do të duhej të dëshmonte sa ndihma ka marrë nga ato mjete. Po të guxonin dhe të bëheshin të ... Read More »

Si vdiq Skënderbeu?!

Nga se vdiq Skënderbeu?! A vdiq nga ethet e malaries? Deri tani historiografia jonë kësaj pyetjeje nuk i është “përgjigjur” saktë. Vdekja e Heroit është trajtuar në mënyrë “tangenciale”, pa u specifikuar saktë dhe në mënyrë të hollësishme. Në tekstet zyrtare nuk jepet shkaku i vdekjes. Ndërkohë që autorë të ndryshëm na japin përshkrime më të plota Nga Ilirjan Gjika ... Read More »

Sa ka qenë i gjatë Skenderbeu?

Heroi kombëtar i Shqipnisë, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ka vdeke sot 548 vjete ma heret. Gjergj Kastrioti – Skenderbeu (6 Maj 1405 – 17 Kallnor 1468) sintetizon nji epokë të tanë historike që mori emnin e tij: luftën njishekullore kundër pushtimit osman (fundi i shek. XIV – fundi i shek. XV). Vepra dhe figura e Skenderbeut kishte përmasa dhe randësi europiane. ... Read More »

34 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve. Edhe pse kanë kaluar 33 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe për një numër njerëzish që kanë qenë të lidhur shpirtërisht e organizativisht me ta. ... Read More »

548 vjet nga vdekja e Skenderbeut

Sot mbushen plot 548 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbej, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastriot Skënderbeu vdiq në moshën 63-vjeçare. Ai konsiderohet nga shumë vende të Evropës Perëndimore si heroi që pengoi Perandorinë otomane të pushtonte Perëndimin e Evropës. Gjergj Kastriot Skënderbej mbetet figura legjendare e kombit shqiptar në shekuj. Gjergj ... Read More »