Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Nga 85 Perandorë Romakë, 25 ishin me prejardhje ilire! (Foto)

Në foton më poshtë mund të shikoni sqarimin e Perandorëve të Perandorisë Romake, nga ishin me prejardhje dhe sa ishin nga ajo pjesë. Nga 85 Perandorë të Perandorisë Romake, siç përcjell “gazetahylli”, 25 Perandorë ishin me prejardhje Ilire. Të tjerët : 16 nga Italia jashtë Romës, 9 nga brenda Romës, 2 nga Asia e Vogël, 4 pranë Lindjes, 6 nga ... Read More »

Shoku Enver gju më gju me popullin në Kosovë

Të mërkurën më 23 dhjetor në ora 19:00, në Galerinë Kombëtare të Kosovës do të hapet ekspozita “Realizmi Socialist Shqiptar”, pjesë e Fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë, njofton Klan Kosova. Në mesin e shumë pikturave do të ketë motive me Enver Hoxhën, klasën punëtore, socializmin revolucionar, etj. Kjo ekspozitë që është organizuar në bashkëpunim në mes të ... Read More »

Gjermania përrallore: Ja si ishte përpara shkatërrimit (FOTO)

Këto pamje kaq fantastike me ngjyra tregojnë se si ishte Gjermania në fund të shekullit të 19-të. Pak dekada përpara luftërave botërore, që e shkatërruan këtë vend, Gjermania ishte një vend i ri dhe optimist. Inxhinierët dhe shkencëtarët po i jepnin hov industrializimit dhe Kajzeri kishte popullaritet të madh mes njerëzve të tij. Tanimë këto foto janë publikuar në një ... Read More »

Lufta në Kosovë, në sytë e fotografes gjermane (FOTO)

Thomas Heckner ka publikuar në faqen e tij në internet foto nga Kosova të periudhës 1999-2001, si fotograf i televizionit publik të Gjermanisë, ARD. Në foto shihen fëmijët e luftës, varfëria, varrezat masive, shkatërrimi, hakmarrja, gëzimi, në imazhe bardh e zi të kapura mjeshtërisht nga Thomasi. “Nëse vlen thënia klishe se ‘fotografia vlen sa njëmijë fjalë’, çka të themi më ... Read More »

Fotolajm: A e dinte Presidenti Kenedi se kë kishte takuar?

Kjo foto e rrallë dhe mjaft e veçantë është realizuar në verën e vitit 1963. Ajo tregon kreun e një grupi skautistësh në SHBA, Uilliam Klinton (Bill Klinton) që i jep dorën Presidentit të Amerikës dhe idhullit të tij, Xhon Kenedi Kenedi ishte i zgjedhur si Demokrat dhe Presidenti më i ri në historinë e SHBA-ve. Vetëm 4 muaj pas ... Read More »

Hitleri kishte një sëmundje seksuale, ja cila ishte ajo

Në librin e fundit mbi jetën e Hitlerit, të autorit Peter Fleischman, zbulohet se Hitleri kishte një sëmundje seksuale. Pas dekadash të tëra ka arritur edhe konfirmimi zyrtar, ku thuhet se Hitleri kishte vetëm testikul, shkruan Metro, transmeton Gazeta Blic. Mungesa e një testikuli është zbuluar në vitin 1923 në burgun e Landsbergut, nga mjeku i tij, ndërsa besohet se ... Read More »

Veset e pandreqshme të shqiptarëve

Në 73-vjetorin e vdekjes/ Faik Konica, rrëfimet e mbetura në letër mbi karakterin e shqiptarëve. Shënimet e grekëve, italianëve, turqve apo francezëve mbi shqiptarët Dhjetori i vitit 1942 do të ishte dhjetori i fundit për Faik Konicën. I zhgënjyer nga raporti me mbretin Zog dhe duke parë atë çfarë po ndodhte në Shqipëri me luftën, ai u mbyll në shtëpinë ... Read More »

Rënia e Mujë Krasniqit dhe 41 luftëtarë të UÇK-së

Komandant Mujë Krasniqi ra heroikisht së bashku me 41 luftëtarë të UÇK-së më 14 dhjetor 1998, në një pritë nga forcat serbe, afër kufirit Kosovë-Shqipëri. Mujë Krasniqi ishte ndër shkëndijat e para të luftës së armatosur të UÇK-së në Kosovë, si dhe njëri ndër të parët luftëtarë të paktë të UÇK-së. Mujë Krasniqi lindi më 6 qershor 1967 në fshatin ... Read More »

UKSHIN HOTI : BËJE OSE VDIS, PËR TA VRARË VDEKJEN!

Të gjithë brezat e shkuar i vinin themelet e së ardhmes, por kohët nuk thyheshin gjithmonë. Ato ngecnin në vazhdimësi me qëllim që të shpërthenin më vonë. Mbase për t’i gjetur përgjigjet në pyetjet që i shtronte mendja. Ndër shqiptarët, të gjitha thyerjet e kohës e kishin pasur edhe kuptimin e takimit me Evropën, por ajo kishte pasur interesa të ... Read More »

Shkrimi i Konicës: Shqiperia nuk ndryshon as pas 100 vjetësh

Nga Faik Konica Si ish vëndi ynë qint vjet më parë e si është sot? Ndryshim i madh, të cilin do t’jua rrëfejmë në pakë fjalë. Ahere Shqipëria, sundimërisht, ish po thua më vete. Kara Mahmuti sipër, Ali Tepeleni poshtë, e sundojin Shqipërinë pa kërkuar urdhëra nga Stambolli. Ata vetë i emërojin gjithë nënurdhërit e guvernës, të cilët ishin të ... Read More »