Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Kush janë të parët në Ballkan – shqiptarët apo serbët? Ja pergjigja që shokon serbët!

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se janë populli më i vjetër në Ballkan. Madje kanë libra shkencorë të pseudo-historianëve të tyre që përpiqen të “argumentojnë” se edhe “Adami dhe Eva flisnin serbisht”, se “serbët janë kombi më i vjetër në rruzullin tokësor”, dhe se “prej kombit serb lindën kombet dhe gjuhët ... Read More »

Ushtria Mbretërore Shqiptare që deshi të bashkonte trojet në vitet ‘70

Mbreti Leka, i njohur ndryshe nga mediet botërore si mbreti pa kurorë, në vitet e ’70-ta pati krijuar Këshillin Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë Etnike, me synim që të bashkonte trojet shqiptare. Kjo si nismë thuhet të ketë pasur rrjet të ushtarëve edhe në Kosovë. Në një fotografi e cila është shpërndarë këto ditë në rrjete sociale, shihen duke ushtruar ... Read More »

Enveri dhe Tito, mesazhet në fshehtësi nëpërmjet Romës

Përherë Shqipëria kishte përbërë tokën që e rrezikonte apo e mbronte Jugosllavinë prej ndonjë kafshimi nga jugu. Ndërkohë Kosova e mbronte federatën nga çdo kanosje prej drejtimit juglindor. Po ashtu shteti i vetëm i njohur ndërkombëtarisht i shqiptarëve e kishte territorin e shtetit fqinj të sllavëve të jugut sa rrezik ashtu edhe mur pengimi të çdo agresori që, para se ... Read More »

Njeriu i tri luftërave

Pa asnjë moshatar në rrethin e tij, plaku Hasan Ahmeti po e mund pleqërinë çdo ditë e më shumë me vullnetin që e ka karakterizuar gjithmonë. Ky plak 100-vjeçar tregon se si mbijetoi tri luftëra, shumë raste të qëndrimit në mal e ushqimin në tri vakte vetëm me bukë misri. Atij thuajse asgjë nuk i mbetet merak veç zvogëlimit të ... Read More »

Tirana zyrtare nuk duhet të investohet për Thaçin president të Kosovës

Nga Ndriçim Kulla Kulla shkruan se do të ishte më mirë për Kosovën që të mos zgjidhej Hashim Thaçi president dhe Tirana zyrtare mund të kontribuojë në këtë drejtim. Situata politike në Kosovë është e tillë që kërkon qasje të tjera më fleksibile, sesa ruajtja me zor e marrëveshjes Thaçi-Mustafa. Tirana zyrtare, në dukje ka marrë përsipër një rol ndërmjetësimi ... Read More »

Çfarë ishte Kongresi i Durrësit ?

Kongresi i Durrësit ishte mbledhje e përfaqësuesve të Shqipërisë e mbajtur në Durrës, për të siguruar pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore pavarësinë, tërësinë territoriale dhe vazhdimësinë e shtetit shqiptar. Kongresi i zhvilloi punimet më 25-27 Dhjetor 1918. Morën pjesë mbi 50 delegatë. U zgjodh një qeveri e përkohshme me 14 anëtarë. Kongresi vendosi të formohej edhe një Pleqësi ... Read More »

Rita Ora shpallet femra më e bukur në botë e 2015-s! (FOTO)

Rita Ora vazhdon të shijojë sukses pas suksesi. Janë projektet e saj muzikore që e rënditin atë si njërën ndër këngëtaret më favorite aktualisht. Është revista e njohur “Zoo”, ajo e cila e ka shpallur Ritën si “Femra më e bukur në botë për 2015-n”. Në foton e saj më të re të postuar në Instagram, ajo pozon në një ... Read More »

Kur ushtarët shqiptarë “mbikëqyrnin” Stambollin (Foto)

Një foto shumë e vjetër e viti 1908 është shfaqur në internet. Në foto shihen disa ushtarë shqiptarë. Ushtarët shqiptarë shihen në foto duke ecur nëpër sheshin kryesor të qytetit të Stambollit në Turqi, me të cilin rast ishin duke patrulluar, raporton lajmi.net E gjithë kjo për shkak që në atë kohë Turqia ende nuk ishte një shtet bashkëkohorë, por ... Read More »

Foto: Kur dhe përse u vesh ushtarak Sali Berisha?

Përse është veshur Sali Berisha me uniformë dhe çfarë viti i takon kjo foto jo e zakonshme. Në internet qarkullojnë shumë legjenda të kësaj fotoje, por e vërteta është fare e thjeshtë. Fotoja i takon vitit 1993, verës së po atij viti, kur Sali Berisha ishte zgjedhur President i Shqipërisë dhe kishte bërë kërkesën për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. ... Read More »

Kida reagon rreth lajmit se menaxheri i merr 80% të fitimit

Kida gjatë ditës së sotme u bë pjesë e mediave rozë rreth fitimit të saj nga muzika. Sipas tyre këngëtarja është detyruar të shesë shtëpinë për arsye se 80% të fitimeve nga muzika ia merr menaxheri saj duke bërë që këngëtarja të mos ketë mundësi të financohet. E kontaktuar nga Telegrafi këngëtarja ka mohuar të gjitha lajmet duke thënë se ... Read More »