Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Kosovanews , Ri’kujtonë 17 vjetorin e Heroit të Kombit Ardian Krasniqi

Adrian Rexehp Krasniqi lindi më 12 tetor 1972 në fshatin Vranoc, komuna e Pejës, nga babai Rexhei dhe nëne majremja, vdiq më 16 tetor të vitit1997 në Kliçinë. Rrjedh nga një familje me tradita të larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhënë tetë dëshmorë për trojet shqiptare. Ndërsa Taf Mehmeti, i po kësaj familjeje, ishte i detyruar nga pushtuesit ... Read More »

Kosovanews ju Ri’kujtonë :Xhirimet që tronditën Serbinë në ’99 (Video)

Gjatë luftimeve të vitit 1999, para bombardimeve të NATO-s, botën e përshkoi një video. Në të shfaqet një fshat i braktisur (Mihaliqi i Vushtrrisë) dhunshëm nga banorët shqiptarë, pasi që ishte bombarduar nga forcat militare serbe. Në xhirim pastaj, nga distanca, kapen forcat serbe duke plaçkitur dhe djegur fshatin. Në mesin e ushtarëve e policëve serbë, kishte edhe serbë në ... Read More »

Kosovanews ju ri’kujtonë : 11 vjetorin nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 11 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin në Shqipëri. Autobusi që po bartte 15 maturantët që s’janë më dhe 34 shokë të tyre që u lënduan rëndë, u rrokullis dhe ra në humnerë. Aksidenti u shënua rreth orës 14:00 të datës 14 tetor ... Read More »

Kosovanews ju Ri’kujtonë 7 qytetet të cilat e kanë ndaluar përdorimin e veturave (Foto)

Me 27 shtator të vitit 2015, qyteti i Parisit ka zbatuar për herë të parë ditën pa vetura. Me qëllimin që Parisianëve të ju jepet mundësia për ta përjetuar Parisin pa ajrin e ndotur dhe rreziqet e aksidenteve me vetura, makinat ishin ndaluar në disa pjesë të qytetit, duke përfshirë destinacione të mëdha si Kulla e Ajfellit, Champs Élysées, Katedralja ... Read More »

Ismet Beqiri falenderon SHIK-un që i ka vra!

Para nje viti derisa LDK ishte pjese e opozites se bashkuar, Ismet Beqiri me plote bindje thoshte se me PDK nuk ka koalicion, kurse sot ky politikan i zhytur ne korrupcion dhe ne hajni, falenderon deputetet e pozites qe kinse sipas tij kane qene te qete ne seancen e fundit te kuvendit. Ky politikan i paskrupullt ne deklarimin e tij ... Read More »

Kosovanews ju Ri’kujtonë 9 kënget më patriotike që ne kemi (Video)

1. Xhamadani Vija-Vija   2. Oj Kosovë Nana ime   3. Thërret Prizreni Mori Shkodër   4. A Vritet Pafajësia   5. Marshi i UÇK-së   6. Sërish Vjen Marsi   7. Destan Begu   8.Kuq e zi je ti   9.FOL SHQIP     Sharkia dhe çiftelia janë tradita më e bukur muzikore që vendi ynë ka. Read More »

Pse Enver Hoxha ishte kundër një Republike të Kosovës?!

Me pak fjalë, në asnjë dokument të Partisë Komuniste Jugosllave dhe në asnjë lloj dëshmie tjetër nuk gjendet ndonjë urdhër apo thjesht direktivë për ta ndëshkuar me censurë frazën e rezolucionit të Konferencës së Bujanit, ku flitet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Madje, këtu, në këtë qëndrim të butë, shumë të kujdesshëm për të shmangur konfliktin të brendshëm me ... Read More »

Shikoni kur LDK-ja e përkrahte bllokimin e kuvendit (Video)

Kosovanews i ‘u rikujton kohen kur LDK-ja ishte së bashku me bllokun VLAN dhe miratonin bllokimin e kuvendit që të mos zgjidhet kryetari i kuvendit nga Partia Demokratike e cila edhe i kishte fituar zgjedhjet e fundit. pas disa muajve LDK-ja u largua nga blloku duke bërë  koalicion me PDK- në dhe pajtimin për tu bërë Isa Mustafa kryeministër.   ... Read More »

Ismet Beqiri- PDK-së, Më mirë është me i mbajt duart në gjepa se ju vjedhin(Video)

Kosovanews i ‘u rikujton debatin ndërmjet Ismet Beqirit e Memli Krasniqit kur e kundërshtonin njëri tjetrin për mos qeverisje të mirë. Në replikën që bëri Ismet Beqiri e quajti PDK- në vjedhëse.   Në vazhdim mund ta shikoni videon e realizuar në emisionin jeta në Kosovë Read More »

Kosovanews i’u rikujton aferen “pronto” ku protagonist ishin Hashim Thaçit, Adem Grabovcit, Sami Lushtaku

  Po bëhen një vit nga lansimi i aferës “pronto” dhe si duket shumë e kanë harruar ketë afër e cila bëri zhurmë në media. kosovanews i ‘u rikujton aferën pronto ku protagonist të kësaj afere ishin: Hashim Thaçit, Adem Grabovcit, Sami Lushtakut, Vlora Çitakut. Më poshtë mund ta ndiqni videon e transmetuar në edicionin e lajmeve në KTV/kosovanews/ Read More »