Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Çka ju thoshte Jusuf Gërvalla mediave të huaja për lirinë e Kosovës më 1980?

Jusuf Gërvalla e kishte dhënë një intervistë në vitet e 80-ta për gazetën “Tagische Zeitung”. Ai e kishte shpjeguar vizionin e tij për luftën. Më poshtë është një pyetje dhe një përgjigjje: TZ: Ju keni bashkëpunuar me një organizatë ilegale të“minoritetit shqiptar” në Jugosllavi, në Lëvizjen Çlirimtare. Si paraqitet puna e kësaj organizate përgjithësisht? JG: “Lufta ka disa faza. Fillimisht kemi ... Read More »

17 vjet nga Masakra e Reçakut

“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, ishin fjalët e fundit e Halim Beqirit, 12 vjeçar. Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në gojë. Isha dy metra larg. Serbët shtinin nga të gjitha anët. Nuk mund të afrohesha Ata vranë edhe burrin tim. Ai ishte pranë djalit tonë”, ka rrëfyer nëna e tij Ema për të dërguarin special i ... Read More »

​32 vjet nga rënia e dëshmorëve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Ndërmjet 11 e 12 janarit të vitit 1984 Rexhep Mala e Nuhi Berisha ranë heroikisht gjatë përleshjes me forcat policore serbe në Kodrën e Trimave në Prishtinë. Me prejardhje nga Komuna e Kamenicës, si student me iniciativën e Rexhep Malës dhe të bashkëveprimtarëve të tjerë formohet Komiteti i Studentëve në kuadër të Grupit Revolucionar, i cili do ti shërbejë Lëvizjes ... Read More »

Dy vjet nga mbledhja e parë e qeverive Kosovë – Shqipëri

Janë bërë dy vjet që nga mbajtja e mbledhjes së parë ndërmjet dy qeverive shqiptare, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë. Me 11 janar 2014, mbledhja u vendos të mbahej në qytetin e Prizrenit, dhe nga atje të dy krerët e qeverisë Edi Rama dhe Hashim Thaçi, e cilësuan këtë mbledhje si “takim që shënon kapitull të ri dhe dërgon mesazhin ... Read More »

16 vjet nga zënia rob e 8 ushtarëve serb

Gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në vitin 99, pjesëtarët e kësaj të fundit kishin zënë rob 8 ushtarë serb. Ushtarët serb ishin zënë rob në Bare të Shalës së Bajgores. Pas kësaj ushtria serbe kishte dhënë ultimatum që deri në orën 15:00 të asaj dite ushtarët e saj të lirohen pa kurrfarë kushti. Por, UÇK-ja kishte vendosur që ... Read More »

Liderët më të pamëshirshëm në histori

Një fjalë e urtë thotë, “Heroi i njërit është tiran i tjetrit”. Por, përderisa ne mund të argumentojmë vlefshmërinë dhe virtytin e agjendave të caktuara politike, metodat e pashpirta me të cilat disa liderë i arrijnë qëllimet e tyre nuk ia vlejnë të interpretohen. Pas të gjithave, pa marrë parasysh se si një historian përpiqet ta tjerr atë, duke urdhëruar ... Read More »

Vizita sekrete e Che Guevaras në Shqipëri dhe takimi me Mehmetin

Ish-ambasadori shqiptar në Kubë rrëfen vizitën e fshehtë të Che Guevarës në Shqipëri dhe takimin me ish-Kryeministrin Mehmet Shehu. Ata dy u vranë në rrethana të mistershme dhe e vërteta për ta as sot nuk është ndriçuar. Ata u vranë për ta jetësuar maksimën: “Revolucioni i ha bijtë e vet”. Ata dy janë ende figurat më misterioze të revolucionit komunist ... Read More »

Viti i arrestimit të deputetëve… të opozitës!

Viti 2015 u përmbyll me një numër të madh deputetësh të arrestuar, me-ish kryetarë komunash që vazhdojnë t’i ikin drejtësisë, por edhe me kryetarë të komunave që vazhdojnë të mbajnë këto poste, ndonëse janë të dënuar në disa shkallë të drejtësisë kosovare. Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Donika Kadaj- Bujupi, Aida Dërguti, Besa Baftiu, Glauk Konjufca, Faton Topalli,Fisnik Ismajli, Pal Lekaj, ... Read More »

Shiko si duken sot veturat luksozet të Titos

Policia e trafikut e ushtrisë serbe sot përkujdeset dhe mirëmbanë makinat luksoze të kohës së Josip Broz Titos. Në një garazh të pazakontë ende jeton një pjesë e historisë së trazuar. Në kazermën “Dedinje” në gjendje të përsosur mbahen automjetetet joshëse të Marshallit: Pesë Mercedes “600 Pullman”, një Rolls Royce “Phantom 5”. Me këto makina janë shëtitur Marshalli, elita politike ... Read More »

10 vendimet më të gabuara ushtarake

Çdo luftë efektive ka nevojë për shumë vendime të rëndësishme. Shumë herë komandantët enden mes informacioneve të rreme apo gabimeve strategjike. Por, disa gabime janë të pafalshme dhe rezultojnë në ndryshimin e rrjedhës së ngjarjeve historike. Gabimet ushtarake në listë kanë shkaktuar humbje të panevojshme jetësh dhe mund të ishin shmangur nëse do të ishin menduar pak më gjatë. Si ... Read More »