Lajmet e fundit

Ri’kujtesë

Vizita sekrete e Che Guevaras në Shqipëri dhe takimet e shpeshta të tij në Ambasadën shqiptare në Havanë

Ish-ambasadori shqiptar në Kubë rrëfen vizitën e fshehtë të Che Guevarës në Shqipëri dhe takimin me ish-kryeministrin Mehmet Shehu. Ata dy u vranë në rrethana të mistershme dhe e vërteta për ta as sot nuk është ndriçuar. Ata u vranë për ta jetësuar maksimën: “Revolucioni i ha bijtë e vet”. Ata dy janë ende figurat më misterioze të revolucionit komunist ... Read More »

Historia e prostitutës që u bë mbretëreshë e piratëve (Video)

Ajo ishte piratia më e mirë në historinë e njerëzimit dhe kishte flotën më të madhe, prej 80 mijë burra. Zheng Shi ishte një prostitutë kineze që ndryshoi rrënjësisht jetën e saj duke u bërë një lidere për piratët dhe që hyri në histori si ‘terrori në detin e Kinës Jugore’. Ajo lindi në vitin 1775 dhe emrin e pagëzimit ... Read More »

Kështu dukej Tetova kur ishte Shqipëri!

Tetova, që gjatë historisë ka luftuar kundër pan-turqizmës dhe pan-sllavizmës, ndaj dhe është vizituar nga shumë udhëpërshkrues të huaj, ishte një qytet i vërtetë me djalërinë dhe organizatën “Besa” Mbase festave të fund-vitit më mirë do të shkonte ndonjë temë që lidhet me të tashmen që përmban tone optimiste e relaksimi. Që flet për të arriturat, sukseset, apo ngjashëm. Që ... Read More »

Anglezi që dyshohej për lidhje intime me Enver Hoxhën? (Foto)

Thomas Stefani (Thomas Stephan) ka qenë një nga drejtuesit e lartë që u dërgua nga Misioni Amerikan në Shqipëri për dy vite, 1943¬1945. Por mbetet gjithashtu një ndër personazhet më të përfolur të Luftës Nacionalçlirimtare dhe kjo, jo më shumë për shkak të kontributit të tij të pamohueshëm në Shqipëri, sesa për një lidhje intime të supozuar mes tij dhe ... Read More »

Binjakët që lindën në vite të ndryshme (Foto)

Dy binjakë të lindur në një spital në San Diego të SHBA’së do të ndajnë vite të ndryshme të datëlindjeve. Njëri nga fëmijët u lind në minutën e fundit të darkës së Vitit të Ri, ndërsa tjetri në minutat e para të ditës së parë të vitit tjetër. Sipas stafit mjekësor të Qendrës Mjekësore në San Diego, binjakët – vajza ... Read More »

Stasi gjerman dhe Nёnё Tereza

Nga Christoph Strack Vёmendja shtetёrore nuk i kushtohej thuajse fare veprёs jetёsore apo deklarateve tё diskutueshme tё Nёnё Terezёs nё Perёndim. E lindur mё 1910 nё Shkup, ajo qё nga viti 1950 luftoi kundёr vuajtjes sё mё tё varfёrve nё Kalkuta tё Indisё dhe me kёtё tёrhiqte vёmendjen. Vepra e misionareve tё Dashurisё pёr Tjetrin e krijuar prej saj e ... Read More »

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1915, 1925, 1935… 2015! (Foto/Video)

Në çdo festë të Vitit të Ri, është si traditë të bëhet një përmbledhje e ngjarjeve që kanë shënuar vitin që po lëmë pas. Derisa në përmbledhjen e vitit të kaluar – për shqiptarët nëpër dekada – u tha se çdo vit që përfundon me numrin katër ishte i keq po jo sikur ai që vjen me numrin pesë, atëherë ... Read More »

Kështu u helmuan nxënësit shqiptarë nga serbët në vitin 1990 (Video)

Këto video tregojnë pamje nga helmimet masive të nxënësve shqiptarë në Kosovë që ndodhen në pranverën e vitit 1990. Në marsin dhe prillin e vitit 1990, shumë fëmijë shqiptarë të shkollave të Kosovës kërkuan ndihmën mjekësore nëpër qendrat mjekësore të Kosovës për shkak të helmimit me gazra toksike nga ana e shërbimit sekret serb, me qëllim shfarosjen e popullit shqiptarë. ... Read More »

Sa ka rënë borë në Kosovë në dhjetëvjetëshin e fundit? (Foto)

Në këto foto të satelitëve të NASA-s mund të shihet shtresa e borës në Kosovë përgjatë dhjetë viteve të fundit në dhjetëditëshet e fundit të muajit dhjetor. Mungojnë vitet 2007 dhe 2011, për shkaqe teknike në serverët e NASA-s. Nga këto foto vërejmë se më 22.12.2005 dhe 21.12.2009 ka pasur shtresa të borës që kanë mbuluar tërësisht Kosovën dhe rajonin. ... Read More »

FAIK KONICA I PAVDEKSHËM

Tiranë, 10. 12. 2015: (“Fjala i zbraps shekujt” – Euseb Jeronimi, Shekulli i V pas Krishtit) – Lindja e Faik Konicës para 120 vjetëve është një referencë e ciklit të tij biologjik, njerëzor. Ky cak, që dimensionon jetën e tij vetiake, (më saktë e kufizon pamëshirshëm) megjithatë është tepër konvencional e kalendarik. Konica është nga ata krijues të mëdhenj e ... Read More »