Lajmet e fundit

Lajme

Përplasje kandidaturash

Rreth 60 parti do të jenë pjesëmarrëse në zgjedhjet e 3 nëntorit 2013. Deri më 4 shtator kandidatët dhe partitë politike kanë kohë që të certifikohen për zgjedhjet e 3 nëntorit 2013. Aktualisht në KQZ janë të regjistruara rreth 60 që janë parti aktive në terren. PDK ende s’ka prezantuar kandidatët e saj, derisa zyrtarët e saj të lartë po ... Read More »

Në Graçanicë e Novobërdë shumica do të dilte në zgjedhjet lokale

Në zgjedhjet lokale të Kosovës në komunat me shumicë serbe – Graçanicë e Novobërdë, në zgjedhjet lokale, po të mbaheshin tash,  do të dilnin 83 për qind, përkatësisht 79 për qind e qytetarëve. Këto parashikime dalin nga sondazhi i kryer prej kompanisë për hulumtimin e opinionit,  “Investment Konsalting” nga Prishtina. Sondazhi është bërë nga data 19-31 gusht dhe me të ... Read More »

Zv/ambasadori i Kosovës në Kroaci shkakton skandal në Zagreb (Video)

Kosova prodhoi një skandal të ri diplomatik. Një zyrtar i lartë i ambasadës sonë në Zagreb është arrestuar, e më pas është liruar, në gjendje të dehur. KTV-ja mëson se bëhet fjalë për zv/ambasadorin Urtak Hamiti, i cili e ka dëmtuar gjithashtu veturën zyrtare të shërbimit diplomatik. Ministria e Jashtme është duke e shqyrtuar incidentin dhe do të veprojë në ... Read More »

Grupe serbësh penguan shkuarjen e doganierëve në Jarinje

Njoftohet se grupe serbësh kanë penguar sot doganierët e Kosovës e të EULEX-it të shkojnë në pikëkalimin kufitar Jarinje. Ata kishin bllokuar rrugën në orët e para të mëngjesit. Kolona e automjeteve me doganierë për pasojë u detyrua të kthehej. Serbët në veri të Kosovës janë kërcënuar se do të mbajnë të bllokuara rrugët në këtë pjesë të Kosovës, deri ... Read More »

Pesë kallëzime penale për degradimin në Prevallë

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i drejtohet Prokurorisë Themelore në Prizren me pesë kallëzime penale ndaj pesë operatorëve që hoqën shiritat e ndalimit të punimeve në Prevallë. Sylë Morina dhe kompania “Fanaj Inxhinjering”, Haxhi Muca, pronar i vikend shtëpizës në Prevallë, Burim Sallauka, pronar i restorant “Koha”, Besim Kokollari, pronar i villa “Marsit” dhe villa “Uron” dhe Kemajl Bekteshi, ... Read More »

BE, miratoi autorizimin për negociata me Kosovën

Në Samitin e liderëve të Bashkimit Evropian, i cili u mbajt në Bruksel, sot formalisht është miratuar autorizimi për fillimin e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim – Asocimit me Kosovën. Këtë e ka shpallur presidenti i Këshillit të Evropës, Herman Van Rompuy. Më herët, Herman Van Rompuy, ka shpallur nëpërmjet rrjetit ”Twitter”, se Bashkimi Evropian e ka miratuar vendimin për ... Read More »