Lajmet e fundit

Lajme

Hoti: Veseli të respektoj vullnetin e deputetëve për seancë të jashtëzakonëshme për shtetasit turq

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se sot është dashur të mbahet seancë e jashtëzakonëshme për deportimin e gjashtë shtetasve turq. Ai përmes një postimi në rrjetin social facebook ka shkuar se kjo seancë është mbështetur nga Grupi Parlamentar i LDK-së dhe dy grupet tjera parlamentare mirëpo sipas tijë kryesia e Kuvendit nuk është mbledhur për ... Read More »

Grabitje me armë në Prizren, vidhen 30 mijë euro të gatshme

Në qytetin e Prizrenit, në mbrëmjen e së hënës raportohet se ka ndodhur një grabitje e rëndë ku nën kërcënimin e armës një banori i janë vjedhur 30 mijë euro para të gatshme. Rastin për klankosova.tv e ka konfirmuar Zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, ndërsa potencoi se të gjitha njësitet relevante janë duke hetuar intensivisht për të zbardhur ... Read More »

Amerikanët të interesuar për projekte të riciklimit dhe energjisë në Kosovë

Përfaqësues të kompanisë Ekobase Global, u pritën në një takim nga zv. Kryeministri/Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike. Z. Dardan Gashi, të cilin e njoftuan me planet për projekte konkrete në fushën e riciklimit të gomave të vjetra dhe energjisë së ripërtrishme. Ekobase Global Inc. është kompani nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me degë në disa shtete të Bashkimit ... Read More »

Vendimi i prerë i Thaçit: Nëse shkarkohet drejtori i AKI-së, do të largohen edhe këta dy persona!

Arrestimi i gjashtë gylenistëve në vendin tonë ka bërë që kryeministri Ramush Haradinaj të lirojë nga detyra drejtorin e AKI-së Driton Gashin si dhe ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefajn. Mirëpo, pa miratimin e Presidencës së Kosovës, vendimi për shefin e Inteligjencës nuk mund të jetë i plotfuqishëm. Sipas ligjit për AKI-në shkarkimi i drejtorit të AKI-së kërkon edhe ... Read More »

OKB kërkon rreth 3 miliardë dollarë ndihma për Jemenin

Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar komunitetit ndërkombëtar 2.96 miliardë dollarë për t’iu ndihmuar miliona njerëzve që kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare në Jemen. “Jemeni po përballet me krizën më të vështirë humanitare”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres në një konferencë në Gjenevë. Ai e ka cilësuar situatën në këtë shtet “katastrofike”. Jemeni është bllokuar ... Read More »

Burundi tërheq zyrtarisht njohjen e pavarësisë së Kosovës, Berisha e kishte quajtur shtet të parëndësishëm

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, është takuar sot me homologun e tij nga Burundi, Alain Aime Nyamitwe, ku siç citojnë mediat serbe, ai edhe zyrtarisht ka marrë notën verbale për tërheqjen e njohjes së Pavarësisë së Kosovës nga shteti i Burundit. “Pas diskutimeve për situatën aktuale dhe fakteve tona të paraqitura, jam i lumtur që pranova edhe notën verbale ... Read More »

Familjarët e turqve të arrestuar u dërgojnë letër deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Familjarët e gjatë qytetarëve turq të arrestuar dhe deportuar në Turqi, nga institucionet e Kosovës, u kanë dërguar një letër deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Në letrën e tyre, ata kanë falënderuar deputetët e Kuvendit, që siç thuhet për përkrahjen dhe kundërshtimin e arrestimin të qytetarëve turq. Kjo është letra e plotë e tyre: Letër Deputetit të Republikës së Kosovës ... Read More »

Në këto pjesë të Prishtinës sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

KEDS ka njoftuar së për shkak të disa punimeve disa pjesë të Prishtinës, do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike. Sipas njoftimit, nga ora 13:00-14:00, pa energji elektrike do të jenë Luboteni (Rambuje), Prizreni, Parku; Mahalla e Muhaxherëve dhe Pompat (parku). Arsyeja e ndërprerjes: shkarkim –ngarkim i daljeve. Read More »

Lideri opozitar turk lavdëron aksionin e arrestimit të shtetasve turq në Kosovë

Lideri i partisë opozitare Lëvizja Nacionaliste (MHP), Devlet Bahceli, ka lavdëruar operacionin e agjencisë së Inteligjencës turke (MIT) në Kosovë që rezultoi me arrestimin e gjashtë shtetasve turq të dyshuar si pjesëtarë të Lëvizjes FETO, e cila cilësohet organizatë terroriste në Turqi. Në bashkëpunim me AKI-në, MIT-i arrestoi gjashtë burra, të cilët Turqia thotë se janë përgjegjës për largimin e ... Read More »

Prokurorët gjermanë kërkojnë ekstradimin e ish-liderit katalanas

Prokurorët gjermanë i kërkuan një gjykate të lejojë ekstradimin në Spanjë të ish-udhëheqësit separatist katalanas, Carles Puigdemont. Prokurorët në qytetin Shlesvih thanë se e kanë paraqitur kërkesën te gjykata rajonale, pas “shqyrtimit intensiv” të urdhërarrestit evropian, të lëshuar nga Spanja. Puigdemont është ndaluar në Gjermani qysh më 25 mars. Spanja e akuzon atë për rebelim dhe organizim të një referendumi ... Read More »