Lajmet e fundit

Lajme

Mielli FINNESA dhuron shpërblimin e 10.000 €

Shkurte Berisha është fituese e premisë kryesore prej 10.000€ në lojën Hap dhe Fito të organizuar nga mielli FINNESA. Shpërblimi është dhuruar me datën 26.03.2018. Ajo u shpreh: “ Jam konsumatore e rregullt e miellit Finnesa, ka qenë ditë e diel kur e kam hap paketimin për të gatuar krepa në të cilin më ka qëllu kuponi i 10.000 €, ... Read More »

Putin: Zgjedhjet presidenciale “më transparentet” në histori

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se zgjedhjet presidenciale, që janë mbajtur muajin e kaluar, “kanë qenë ndoshta më transparentet” në historinë ruse. Ai i bëri këto komente në një takim me shefen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Rusi, Ella Pamfilova, e cila e uroi Putinin për, siç tha, fitoren bindëse dhe të pastër në zgjedhjet e 18 marsit. ... Read More »

Kanoset Visar Ymeri

Ish-Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës që së fundi u largua nga kjo lëvizje, ka denoncuar në polici Alban Krasniqin për një kërcënim që thotë se ka marrë nëpërmjet një masazhi në telefon. Alban Krasniqi është bashkëshorti i Albulena Haxhiut, deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje. Alban Krasniqi në një prononcim për KALLXO.com nuk ka dhënë ... Read More »

Haliti: Viktima e vetme në këtë katrahurë është ministri Sefaj

Ndonëse të premten e javës së shkuar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shkarkoi ministrin e MPB-së nga AKR Flamur Sefaj, AKR-ja ende nuk ka dalë me një qëndrim zyrtar. Megjithatë, ka pasur deklarata individuale nga përfaqësuesit e këtij subjekti, disa prej të cilëve kanë thënë se AKR-ja do të vazhdojë të jetë pjesë e Qeverisë, e disa të tjerë që ... Read More »

EULEX-i ua lë vendorëve gjykimin për vrasjen e policëve të UNMIK-ut

EULEX-i ka hequr dorë nga gjykimi i katër personave për vrasjen e dy policëve të UNMIK-ut në vitin 2004. Lajmin për këtë heqje dorë të EULEX-it e bëri të ditur për KALLXO.com kryetarja e Gjykatë Themelore në Prishtinë Afërdita Bytyqi. Bytyqi tregoi se lënda i është kthyer gjyqtarit që e kishte atë, para se ta merrte EULEX-i. Witold Jakimo, ushtrues ... Read More »

E pranon deputetja: Taksa është e pa përballueshme për qytetarët

Deputetja e Partise Socialiste, Klotilda Ferhati ka pranuar në emisionin “Opinion” se taksa e vendosur nga qeveria në Rrugën e Kombit është e pa përballueshme nga qytetarët. Bashkim Shehu: Lëre deputeten, ju si qytetare jeni dakord që një qytetar i Shqipërisë e ka sot gjendjen ekonomike të paguaj 600 lekë për një kalim? Ferhati: Jam shumë dakord që nuk i ... Read More »

Makthi i familjes shqiptare në Francë

Të martën e kaluar, një shqiptar 42-vjeçar është ndaluar para një shkollë fillore në Charleville-Mézières të Francës. Që atëherë, ai dhe familja e tij janë nën kërcënim të dëbimit. Ishte një e martë sikur të tjerat. Marjana dhe Bilbili (emra të koduar), dy shqiptarë të ardhur në Francë në vitin 2015, kishin ardhur për ta marrë fëmijën e tyre tetëvjeçar ... Read More »

Parashikimi i motit

Do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët. Kjo gjendje stabile e motit do të mbretërojë si rezultat i masave të ngrohta të ajrit me origjinë nga Afrika Veriore. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës, parashihet të lëvizin ndërmjet 12-20 gradë Celsius. Dita e mërkurë parashihet ... Read More »

“Rusia po e pengon hyrjen e Serbisë në BE më shumë se Kosova”

Çështja e Kosovës nuk është pengesa më e madhe për Serbinë në rrugën drejt familjes evropiane. Gjermanët mendojnë se problemi qëndron tek marrëdhëniet Serbi-Rusi, dhe qëndrimet e Serbisë ndaj këtij shteti, shkruan ‘Novosti’. Deputeti i CDU-së, Trostran Fraj thekson se problemi më i madh i Serbisë në eurointegrimin e saj është politika e jashtme. “Bashkëpunimi në BE është i rëndësishëm ... Read More »

LDK: S’do të jemi pjesë e kësaj qeverie të papërgjegjshme

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova, ka kritikuar koalicionin qeverisës, duke thënë se Kosova prej se është çliruar nuk ka pasur qeveri më të dobët dhe më të papërgjegjshme. Ai ka vlerësuar se nën drejtimin e këtij koalicioni qeverisës Kosova ka ngecur në të gjitha aspektet. Rugova ka hedhur poshtë mundësinë që LDK-ja të bëhet pjesë e Qeverisë ... Read More »