Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Qytetet më shumëngjyrëshe në botë, aty është edhe Tirana (Foto)

The Guardian e ka publikuar një artikull për qytetet më të larmishme në botë, e aty është edhe Tirana. Guardian shkruan se si ish-kryetari i bashkisë, Edi Rama, nga përvoja e tij si artist ka tentuar të rrisë krenarinë qytetare, duke i shndërruar hapësirat publike dhe ndërtesat në vende me shumë ngjyra, transmeton Gazeta Blic. Më poshtë mund të shihni galerinë, ... Read More »

Fatmir Humolli: Isa Mustafa në 81-ten na tha se po gabonim që po protestonim (Video)

Famir Humolli, kryetar i degës së AAK-së në Podujevë dhe aktivist nga ditët e para i Lëvizjes Popullore, në një prononcim ekskluziv për Indeksonline ka treguar se si në protestat e vitit ’81 ishte takuar me kryeministrin aktual të Kosovës, Isa Mustafa dhe deputetin e LDK-së, Muhamet Mustafa. “Në 81-ten e kam provuar për herë të parë gazin lotsjellës, kam ... Read More »

Arianit Koci: Jeta e Sami Lushtakut në rrezik

Avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci ka thënë se gjendja shëndetësore e klientit të tij është shumë e rëndë. “Jeta e tij është në rrezik çdo moment. Sot është dita e gjashtë e grevës së urisë dhe ende gjyqtari nuk ka mirëkuptim për kërkesat e ligjshme të tij”, ka thënë ai pas vizitës që i ka bërë klientit. Koci është ... Read More »

Vazhdon aksioni për ndihmë të familjeve skamnore nga Adnan Hyseni dhe KBI-e në Pejë (Foto)

Pas ndihmës që i ju dha familjes së Teuta Krasniqit nga Peja ne cila jetonte në kushte ekstreme të varfërisë, asaj brenda 24 orëve njerëzit e vullnetit të mirë i siguruan kulm mbi kokë. Adnan Hyseni i cili është njëri nga ndërmarrësit e qytetit të Pejës ishte njëri ndër iniciatorët së bashku me këngëtarin Labinot Tahirin të cilët i ndihmuan ... Read More »

Bajram Gecaj e demanton keq Isa Mustafën dhe vetveten!

Ende mbetet e pasigurt nëse brenda muajit janar do të mund të ketë raund të ri të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel dhe po ashtu mbetet i pasigurt edhe niveli i përfaqësimit në një takim eventual, në qoftë se ai caktohet tash e tutje, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës. Megjithatë, ata kanë hedhur poshtë pohimet e disa ... Read More »

Investitorët e huaj i kërkojnë Qeverisë veprime konkrete e jo deklarata

Ekonomia e Kosovës vazhdon të sfidohet nga disbalanci i madh tregtar, niveli i lartë i korrupsionit dhe, furnizimi jo i qëndrueshëm me energji elektrike, të cilat i pengojnë investitorët që të investojnë në Kosovë. Kështu u tha në konferencën për investimet e huaja në Kosovë. Këto shqetësime u ngritën nga investitorët e huaj, të cilët kërkuan nga Qeveria e vendit ... Read More »

Haradinaj nderonë ushtarët Sllovak që humbën jetën tragjikisht në Kosovë

I përjetshëm qoftë kujtimi për ushtarët sllovak që kishin humbur jetën tragjikisht gjatë një misioni të tyre në Kosovë. Kontributi i mijëra paqëruajtësve ndërkombëtar ka qenë ndihmesa më e madhe për lirinë e Kosovës dhe populli e shteti i Kosovës do t’ju jetë gjithmonë mirënjohës. Ishte nderë për mua t’i nderoj emrat e ushtarëve sllovak në pllakën përkujtimore që sot ... Read More »

Marashi :Në Ilirid ,edhe më tutje po mbahet gjallë ,armiku më ndihmën e shqiptarve.

Nuk ka asnjë shoqëri e organizuar , në të cilën ka liri të pakufizuar për askënd . Në regjimet demokratike liria e çdo individi është e kufizuar dhe reduktuar në kompromis . Liria është, në fakt , aftësia që vullnetarisht të heqim dorë nga përdorimi i lirisë absolute individuale që kërcënon lirinë e njerëzve të tjerë . Në liri shoqëria ... Read More »

Dështuan mbledhjet e dy komisioneve parlamentare

Për shkak të mungesës së kuorumit kanë dështuar mbledhjet e dy komisioneve parlamentare, ai për Integrime Evropiane dhe ai për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. Në komisionin e parë do të bëhej shqyrtimi i raportit vjetor të punës së Komisionit për vitin 2015 dhe shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2016. Ndërsa, në të dytin do ... Read More »

Fitues të tenderve në Pejë festojnë ditëlindjën e nënkryetarit Shkumbin Gashi(Foto-Dokument)

Është ditëlindja e Shkumbin Gashit, nënkryetarit të Komunës së Pejës. Qytetarët e Pejës këtë emer e lakojnë në dilemat se kush është kryetar real i Pejës, Gazmend Muhaxheri që është zgjedhur apo Shkumbin Gashi që është emruar. Sidoqoftë ai respektohet shumë nga përfituesit e tenderve publik. Partit opozitare dhe qytetarët e Pejës madje i kanë vënë një epitet interesant, e ... Read More »