Lajmet e fundit

Debat

ANALFABETIZMI Shoqeror dhe politika populiste: çka kanë te perbashket?

Nazif Krasniqi Ata te cilet e obliguan Rugoven per një takim me Kasapin e Balkanit, e bën te njëten edhe me liderin politik te luftes edhe kundershtarin e Rugoves Thaçin.   Çfarë miki është aij qe nuk te ndihmone pa te obligu me i thy parimet e tua!? Kjo ndodhe vetem ne politik e vetem Politikanet me nje personalitet politik ... Read More »

“Unë jam UÇK”

Nga Afërdita Kelmendi 1998 – ne nje dite qershori, ne Washington DC . Ne nje salle perplot me gazetare, publiciste, shoqeri civile, politikane… ne panel- Une… nje pyetje… “A e perkrah UÇK- ne? ” Kjo pyetje shtrohet ne kohen kur UÇK nuk po kuptohej drejte dhe po cilesohej negativisht! Pergjigjja ime nuk vonoi: “Une jam UÇK! ” E gjithe salla ... Read More »

Barack Obamës po i mbaron koha

Nga Miodrag Soric Edhe 11 muaj e amerikanët do të votojnë për presidentin e ri. Pavarësisht se kush do të jetë: Vendimi për këtë do të ketë ndikim global. Nëse fiton Hillary Clinton, atëherë SHBA do të vazhdojnë të paraqiten si një fuqi globale e rendit botëror, e Uashingtoni do t’i realizonte interesat e veta në rast nevoje edhe me ... Read More »

Orteku i llogaridhënies

Shkruan; Bahri M.Gashi Kohën që lëmë,pas shumë dështimeve, Kosovën e karakterizuan edhe shumë të pavërteta publike me peshëpolitike, situata tërënda shoqërore,që u orkestruan nga një rrjet i stërngarkuari qeverisjes dy tarifore me tokëzim nga Serbia, përmes Listës Serbe. Të tillët së fundi, pandalur qirreshin së deklaruari, të “bindur” se po vepronin plotësisht në pajtim me Kushtetuten, madje zotoheshin, sikur të ... Read More »

Rrethi jem, ma i mirë se i yti

Ardita M. Osmanaj  Në fund fare nuk po mbetet ironia pse u bë skeç nga stupcat me (keq)përdorimin e emblemes së UÇK-së ose me gjithëpërfshirje në negativizëm e tradhëti të ish ushtarëve. Por ajo që po bëhet më brengosëse është vetë reagimi vulgar dhe rajon-ndarës i këtij grusht populli. A mos duhet të ndihem keq se jam me prejardhje drenicake ... Read More »

Përgatituni për një vit të egër dhe të paparashikueshëm

Shkruan: Hugh Hewitt Zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 Nuk mund të parashikohen rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit Sondazhi i fundit i CNN-it e ka vendosur Donald Trump-in në krye të garës së kandidatëve të Partisë Republikane, duke treguar që ai udhëheq me plot 20 pikë dallim ndaj ndjekësit të tij më të afërt, senatorit nga Teksasi, Ted Cruz – 38% ... Read More »

A ishte Enver Hoxha një komunist nacionalist?

Nga Prof. Dr. Pëllumb Xhufi Të bësh një analizë pak a shumë të saktë e gjithpërfshirëse të Enver Hoxhës është një mision i vështirë e, me sa duket, i parakohshëm. Misioni bëhet edhe më i vështirë në këtë klimë intolerance prej lufte të ftohtë, të krijuar nga lukunia e spiunëve dhe e komunistëve të konvertuar që kanë qeverisur vendin këto ... Read More »

Ekskluzive: 2016: Po, Kosova mundet!

Shkruan ekskluzivisht për Gazetën Kosova Sot:: Ulrike Lunacek Citimi i mësipërm i sociologut dhe ekonomistit të famshëm politik gjerman, Max Weber, është shumë e përshtatshme në fillim të Vitit të ri 2016, po ashtu edhe për Kosovën. Weber thotë se njerëzit nuk do ta arrinin “të mundshmen”, sikur vazhdimisht të mos tentonin ta arrinin “të pamundurën” dhe, ai shton: “Bile edhe ata ... Read More »

Viti 2016, vit i sfidave institucionale

Shkruan: Blerim Burjani Viti i gazit edhe para botës Viti që po hyjmë është viti kur do të fillojë punën Gjykata Speciale Duhet të përmbushen kriteret që kanë të bëjnë me luftimin e korrupsionit, konfliktin e interesit, depolitizimin e prokurimit, që janë pjesa më e rëndë që atakon oligarkinë financiare dhe bizneset partiake në vend Viti 2016 mund të jetë ... Read More »

Mbretëria përtej naftës

Shkruan: Gassan Al-Kibsi Arabia Saudite ndërmerr reforma të thella Arabia Saudite duhet të hapet jo vetëm për pelegrinët e Mekës, por edhe për turistët Sipas hulumtimeve të bëra nga Instituti Global ‘McKinsey’, Arabia Saudite ka potencial për të dyfishuar GDP-në e saj dhe do të krijojë gjashtë milionë vende të reja pune deri në vitin 2030 Gjatë javëve të fundit, ... Read More »