Lajmet e fundit

Debat

Para lot’derdhjes së madhe

Shkelqim Hysenaj Herët në mëngjes, mund të jeni duke pirë çajin tuaj të preferuar, shtrirë në kanapenë që e keni blerë më djersë. Të ftohtit që mbizotëron jashtë, vetëm sa mund të ta shtojë dëshirën për të mos u ngritur gjatë gjithë ditës. Megjithatë, pas më shumë se një ore ‘nxemja’ e kyçur në korrentin e stërlodhur mund të ketë ... Read More »

Mbi durimin tonë të padurueshëm ndaj Serbisë

Lumir Abdixhiku E pasja e shtetit bën brengën time më të madhe sa herë që neofashistë e shpifës zyrtarë serbë parakalojnë këndej. Vijnë, provokojnë, ofendojnë dhe kthehen sërish pa asnjë konsekuencë, as edhe një veprim. Thuajse këtu nuk ka shtet. Thuajse ky shtet nuk ka ndjeshmëri. Thuajse kjo tolerancë jona është borxh ndaj tyre. Më nuk e di e nuk ... Read More »

Mos citoni diktatorin vrasës, edhe shqiptarët janë njerëz

Maria Margaronis/The Guardian Lideri laburist Jeremy Corbyn ka cituar diktatorin komunist shqiptar, Enver Hoxha, në një festë të laburistëve me rastin e Krishtlindjeve, duke shkaktuar një tjetër stuhi tjetër në gotën e medieve. Hej, ai bëri shaka, dakord? Si ajo e John McDonnell me Librin e Kuq të Vogël të Mao Cedunit, qartë? Kundërshtarët e Corbyn – dhe laburistëve – ... Read More »

“Ku qëndron problemi këtu?”

Mustafa Nano Edi Rama është një politikan i standardit shqiptar, një njeri pa ideale, më saktë një njeri që idealet i ngatërron me qëllimet e veta, një njeri që ka qejf të sundojë e jo të qeverisë, një njeri që ndihet mirë me sejmenë që i krehin bishtin e bufonë që e argëtojnë, e jo me bashkëpunëtorë që kanë respekt ... Read More »

Letër mbështetëse “Albinit”

Nga Kozara Kati Albin, të gjithë të pamë kur të morën nga zyrat e VV. Një numër i madh policësh të shoqëruan duke të mbajtur nga të dy krahët. Ishe me një bluzë të zezë, disi të hollë për këto ditë dimri në Prishtinë. Ishe i qetë. Në fund të fundit, pse mos ishe ?! Policët që të rrëmbyen nga ... Read More »

A po sfidohet shtetësia e Kosovës me veprimet tona?

Nga Skënder MULLIQI Mjegulla qe ka mbuluar Kosovën këtyre ditëve iu shtua mjegullës së madhe politike e cila ka pllakosur Kosovën që shumë kohë. Një mik i cili e ka shtëpinë buzë malit , tregon me problemin më ujqërit nga të cilët po bëjmë thotë ia kujdes të madh . Ai shpjegon një fakt interesant, duke treguar së si ujqërit ... Read More »

Hoti : Ndërpreje tragji-komedinë kryeminister!

Ka muaj që komentet për dy marrëveshjet e fundit janë bërë të shumta, por veprimet e vazhdueshme nga ju e bëjnë edhe më të urryer faktin që po humbasim tokë, po humbasim deputetë e mbi të gjitha po humbasim shpresë, durim e ëndërra të rinisë. Dita ditës po bëhet e pamundur të kuptohet se si nuk brengoseni kryeministër për gjithë ... Read More »

Ftesë me bisht!

Faik Krasniqi Tregohet se një herë e një kohë, mes gomarit dhe ujkut na plasi një debat i nxehtë mbi ngjyrën reale të barit. Gomarit i ishte tiposur se bari kishte ngjyrë të verdhë dhe nuk bënte asnjë lëshim për këtë. Sakaq, ujku nga ana e tij besonte se bari kishte ngjyrë të gjelbër. “Që bari ka ngjyrë të verdhë ... Read More »

Nuk ka asnjë zgjidhje veç kapitalizmit

Ekonomia e planifikuar, e cila ofron një shpërndarje racionale të në vend të shpërndarjes së “rastësishme” të tregut, shkatërron informacionin mbi të cilin varet funksionimi i duhur i ekonomisë . kësisoj ajo minon bazën e saj të njohjes. Ky është një shembull suprem i një projekti menduar si racional ndërkohë që nuk është fare racional përderisa ai varet nga njohja ... Read More »

Buxhet pa ambicie

Numrat nuk duhet të jenë problem për miratimin buxhetit për vitin 2016, por brengosë fakti se ai nuk sjell asnjë risi: Kjo qeveri vetëm 65 milionë euro i ka për  projekte të reja. Pra, nuk po duket vizioni i premtuar i LDK-së, ndërsa vazhdon ai i  trashëguar nga “Qeveria Thaçi” Nga Ibrahim REXHEPI Problemi më i vogël është  ajo se ... Read More »