Lajmet e fundit

Debat

Ymer Havolli: Nuk duhet asesi t’i ngjajmë Beogradit ne si shqiptarë do ti respektojmë himnet

  Ymer Havolli profesorë në Universitetin e Prishtinës për Kosovanews ka deklaruar se Shqiptarët kanë traditë në pritjen e mysafirëve, Nuk duhet asesi t’i ngjajmë stadiumit te Beogradit dhe te fërshëllejmë kur emetohen himnet, ne si shqiptar do te respektojmë himnet. Më poshtë mund ta lexoni opinionin e plotë të Havollit Ndeshja është sportive do te shohim një ndeshje ne mes ... Read More »

Lërini “heronjtë” e vërtetë të flejnë në gjumë!

Nga Mero Baze Mendoni pak 11 lojtarët e ekipit kombëtar që do të jenë nesër në fushë. Ata kanë gjithë ditën që bombardohen me lajme që nisin me arrestimin e Morinës dhe përfundojnë me kërcënime idiote anonime për trazira. Pastaj vijon presioni i tifozëve që duan fitore për jetë a vdekje, presioni i politikanëve që bëjnë sikur flasin për paqe ... Read More »

Nait Hasani: Politika të largohet nga UP-ja

Deputeti i PDK-së Nait Hasani  i cili është anëtar i komisionit për arsim në kuvendin e Kosovës ka thënë për Kosovanews se politika duhet të  largohet nga Universiteti sepse  niveli i nxënësve e studentëve nuk është i lartë dhe nuk do të kemi të ardhme evropiane. Më poshtë mund ta lexoni opinionin e Hasanit dhëne Kosovanews Debatet ne Universitetin e ... Read More »

Arber Jashari : Ti lojtar i kombit….

TI LOJTAR I KOMBIT Kur të zbresësh në fushën e gjelbër, dije që krejt qa duhet të bësh është të luash futboll. Jepe maksimumin tendë, jo për shkak të kundërshtarit, por për faktin se ti je profesionist dhe ashtu vepron në çdo lojë. Dije se Serbia është si çdo kundërshtarë tjetër  sportiv dhe ajo çka është e rëndësishme për ty, ... Read More »

Burim Ramadani: “Të korruptuarit e shumëfishojnë veten”

Nuk po shqetësohen aq shumë se Kosova po hyn në krizë! Fort më shumë po shqetësohen mos Kosova po del nga kriza! Atëherë u mbyllet rruga nëpër të cilën janë mësuar të kalojnë ndër vite! Sepse, thellimi në krizë në një anë u jep mundësi më të mëdha dhe në anën tjetër u blen kohë Të korruptuarit e shumëfishojnë veten! ... Read More »

Ku është respekti i ktynehershit?!

Shkruan: Enis Reçica Të thuash mirëdita dimë të gjithë ne, por sa po e përdorim këtë mënyrë më të thjesht të respektit sot? Të flasësh për respektin në kohën e sotme, mbase për dikë tingëllon si absurde, por nga ana turpëruese mund të thotë ndonjëri nga ne se çfarë është ky nocion. Jo që nuk e dimë kuptimin e  parë të ... Read More »

Gjermania- kjo Fuqi e Madhe ngurruese!

Alexander Kudascheff Ka 25 vjet që është ribashkuar Gjermania. Në 25 vjet Lindja dhe Perëndimi janë lidhur ngushtë dhe përshtatur – megjithatë në shumë fusha mbeten të ndryshme dhe të huaja për njëra-tjetrën. Për këtë gjermanët ankohen, po kjo është tipike gjermane. Sepse dallimet midis Perëndimit dhe Jugut, midis Veriut dhe Lindjes janë pjesë e historisë së Gjermanisë. Një shtet ... Read More »

Serbët të përkëdhelurit e Bashkësisë Ndërkombëtare .

Serbët të përkëdhelurit e Bashkësisë Ndërkombëtare . Kjo gjë është e Turpshme Europa plakë dhe Rusia Cariste Putiniste vazhdojne ta perkdhelin Beogradin zyrtar ,serbet dhe sllavet në teresi dhe kjo është e turpshme nga Shen Stefani e deri te pako e presidentit Ahtisari Europianet na demtojne ne sebashku me ish Perandorine Osmane dhe Greket e copetuan Shqiperine . Cuditerisht serbosllavet ... Read More »

Ahmeti: Opozita nuk duhet të na mbajë peng. Ka rrezik që të përsëritet koha e VLAN-it!

Analisti dhe gazetari kosovar, Arben Ahmeti, ka thënë se kjo që po ndodh me bllokimin e Kuvendit nga ana e opozitës është diçka që nuk ka ndodhur asnjëherë. Ai në një deklaratë të dhënë për Gazetën Blic, ka thënë se opozita duhet urgjentisht të tregoj platformën e saj politike, dhe jo të na mbaj peng. “Kjo është mënyrë e paparë ... Read More »

Unë nuk jam burrërore, unë nuk heq dorë nga prona ime.

Kur ne tregohemi të zonja, ne identifikohemi si burrërore. Në traditën dhe kulturën tonë kanunore, virtytet si trimëria, dituria, drejtësia, udhëheqja, janë virtyte mashkullore dhe kur një femër bën një vepër të ngjashme, ajo duhet të identifikohet si burrërore. Në traditën tonë shpesh kanë ndodhur edhe vepra kundër natyrës njerëzore, si rastet kur në familje nuk kishte djalë edhe një ... Read More »