Lajmet e fundit

Debat

A mund të jetë normal ky njeri Mustafa?

Jakup Krasniqi “Qeveria do të vazhdojë të punojë deri në vitin 2018”, paska thënë Mustafa. Kjo është dëshmia më e mirë se pushteti në Kosovë nuk merret për të qeverisur në shërbim të publikut e të shtetit, por në shërbim të grupeve të bashkuara (të armiqësuara skajshmërisht) të nëntokës se kriminalizuar. Se po të ishte interesi i publikut, kjo kastë ... Read More »

Kujdes! “Faktori i tretë” mund të veprojë në Kosovë!

Tashmë, është afruar momenti kur asnjë formë tjetër përpos marrëveshjes për modalitetin e zgjedhjeve nuk mundëson sigurt ruajtjen e stabilitetit!Ky nuk duhet të shihet si moment dëshirash, por si një moment i ri, në një masë të zgjeruar si moment alarmi.  Nga Burim Ramadani Kujdes! “Faktori i tretë” mund të veprojë në Kosovë! Mund të ndikojë në destabilizimin e Kosovës ... Read More »

Disa nga rrenat e Hashim Thaçit për Zajdenicën

Shkruan : Driton Tali  Disa nga rrenat e Hashim Thaçit për Zajdenicën Thaçi: Asociacioni Serb si OJQ 27 Shkurt 2013 Thaçi tha se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe në Kosovë, për themelimin e të cilit është pajtuar me homologun e tij serb, Daçiq, në Bruksel, nuk do të ketë rol ekzekutiv, e as ligjvënës. “Është një shoqatë, është një ... Read More »

Me ngulë kambë si Isa n’akull…

Me ngulë kambë si Isa n’akull… Përballë e ka popullin që i foli qartë të shtunën. Prapa e ka partinë e tij, të shkërmoçur, që s’ia ruan shpinën mà. Në krah e ka një partner, me të cilin edhe kur shihen sy më sy, e dijnë të dytë që po e rrejnë njëri-tjetrin, e të dytë bashkë vendin dhe popullin. ... Read More »

Tre JO të Opozitës!

Nga Beqë Cufaj Ishin të çuditshme skenat pas përfundimit të Protestës të së shtunës.  Portalet pro-qeveritare, të PDK-së në njërën anë e LDK-së në anën tjetër, dukshëm të shokuara që nuk kishin mundur as ta ndalonin masën e njerëzve që kishin mësyer Kryeqytetin e as të bënin lojën e moçme të “bishtërimit” dhe “poshtërimit” për “numrat” e pjesmarrësjes- sikurse të dirigjuara ... Read More »

Kosove ty ta ndalen rriten..

Eli Gashi  Kosove ti ishe, por u rilinde edhe njehere dhe fillove t’i merrje hapat e tu, ashtu siç bene nje foshnje e posalindur e qe del prej djepit te saj.. Filluan te te duan te gjithe, i madh e i vogel, miqt tane anekend botes. Nenat tona u betuan qe nuk do t’a lejonin askend t’a ndal rriten tende ... Read More »

Rënia e Hashimit dhe Isës

Albana Fetoshi Kur flasim për skenën politike në Kosovë dhe mënyrën se si kanë ecur porceset politike këtu, patjetër që duhet të përmendim mënyrën se si mbijetuan akterët kryesor të skenës politike në Kosovë dhe çfarë është dashur të sakrifikonin për të ardhur dhe mbetur pastaj në pushtet. Në situata normale pasja e pushtetit nënkupton një hapsirë për t’i jetësuar ... Read More »

Fshehja prapa “Stupcave”

Nga Ballsor Hoxha Humori është i pandalshëm. Të pamet në Kosovë e vërtetojnë këtë më së miri, kur e tëra kthehet në një trans humoristik. Gjëja më e çuditshme dhe më e pakuptueshme lidhur me dy rastet “humoristike” që kanë ndodhur këto ditë, nuk janë vetë grafiti me Presidenten e Kosovës dhe as humori patetik i “Stupcave”, por është pikërisht ... Read More »

Tradhtia e tretë dhe e vërtetë e Isës!

Nga Beqë Cufaj Si duhet të ndjehet sonte Isa- Kryeministri i Republikës së Kosovës kur gjysma e vendit që po e qeverisë në Janarin e vitit 2016 është në terr- pa drita por edhe pa shpresën për jetë më të mirë, liri të lëvizjes, vende të punës etj.etj. Them që këto ditë s’e ka hallin e energjisë elektrike. As atë ... Read More »

UÇK-JA ËSHTË GJAKU YNË QË NUK SHKELET DHE NUK TJETËRSOHET

Nga : Tahir Veliu   Historia e UÇK-së është shkruar me heroizmin e luftëtarëve të saj të cilët i’u binden betimit ushtarak dhe të popullit më të lashtë në Ballkan, autokton në trojet e veta, të popullit shqiptar të shumëvuajtur të Kosovës.   Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar është në mbrojtje të vlerave të Luftës Çlirimtare të Kosovës dhe të ... Read More »