Lajmet e fundit

Debat

NËSE NUK KA ZGJEDHJE TË PARAKOHSHME, ATËHERË ÇFARË?

ARBËR ZAIMI Demokracia përfaqësuese, si hipostazë juridike që rregullon pushtetet në shumicën e shteteve të botës, në tre shekuj jetë i njeh shumë raste të zgjedhjeve të parakohshme. Edhe në vendet perëndimore, të cilat mbahen si standard e kriter për “aplikimin e demokracisë”, zgjedhjet e parakohshme nuk janë fenomen i rrallë. Në fakt, mjafton një kërkim i thjeshtë në rrjet ... Read More »

GEZIM MEKULI I REAGON DREJTORIT TE RTK MENTOR SHALA

Charlie Hebdo për gazetari, RTK për parti   Sulmet terroriste kundër fjalës së lirë nuk ishin luftë midis myslimanëve dhe “të tjerëve”. Kjo ishte një luftë për lirinë e shprehjes dhe kundër ekstremizmit.   Të nderuar lexues, Terrorizmin ndërkombëtarë kundër lirisë së shtypit, është diçka, që ne, fatkeqësisht, duhet ta presim. Ne kemi parë se gazetaria e lirë dhe e ... Read More »

Diskriminimi i juristëve nga Ministria e Drejtësisë në Kosovë

Nga Muhamet Halimi Ministria e Drejtësisë që nga viti 2013 nuk e ka licencuar asnjë noter të ri dhe nuk ka shpallë fare konkurs për kryerjen e provimit për noter. Duke pasur parasysh numrin e madh të juristëve të pa punë dhe vëllimin e madh të punëve të noterëve, kjo ka bërë që kjo veprimtari të jetë shumë përfituese. Puna ... Read More »

Ambicia e pakontrolluar e Thaçit shkon deri aty sa që ai bëhet ‘llampa Alaudinit’

Ambicia e pakontrolluar e Thaçit shkon deri aty sa që ai bëhet ‘llampa Alaudinit’ për Listën Serbe duke ju thënë ‘Dëshira juaj është urdhër për mua’ , vetëm që ai të arrij të bëhet president! Në anën tjetër, unë e vlerësoj guximin e Thaçit që akoma arrin t’i besoj Mustafës, i cili tashmë është dëshmuar dhe njihet si shkelës dhe ... Read More »

A i dështoi Hashim Thaçit skenari i ISIS-it në protestën e 9 janarit!

Një dilemë të veçantë e ka shtruar publicisti Agim Vuniqi, i cili duke komentuar deklaratën e Hashim Thaçit, zëvendëskryeministrit të parë në Qeverinë e Kosovës, dhe Ministër i Punëve të Jashtme, se ‘pushteti nuk fitohet me flamuj të ISIS-it’, hedh dyshimin se pas një skenari të atillë, por të dështuar ka qëndruar vetë Hashim Thaçi. “Ky përfundimisht është njeri i ... Read More »

Protestat qytetare – këmbanat e një fillimi të ri?

Nga: Luljeta Aliu Krasniqi Çdo fillim është një shans për përmirësim. Janari për shumkë është muaji i meditimit, koha kur përmbledhim momentet më relevante për ne gjatë gjithë vitit, për t’i kaluar para syrit të brendshëm dhe për të bërë një evaluim për meritat dhe dështimet tona. Tani, nëse do të donim ta bëjmë një rezyme të tillë për shtetin kosovar, ... Read More »

Atifetja në terren. Pse në terren?

Nga Beqë Cufaj Kurrë mos u gënjeni kur ju flasin për punësime– siç Isa sot bënte me mijëra numrat marramendës. Për procese të integrimeve euro- atlantike siç Hashimi bënte mbrëmë- dhe bën gjithmonë. Apo siç si një kor i dobët këndojnë këngën që këtë vit do të udhëtojmë pa viza. E dijnë prandaj ju gënjejnë: edhe vet përmbushja e kritereve ... Read More »

Thaçi kryetar? Jo, faleminderit!

Flaka Surroi Ka shumë arsye se përse Kosovës i nevojitet një kryetar konsensual, e jo dikush që do vetes t’ia bëjë pushtetin të përjetshëm, me gjithë dështimet që e kanë marrë Kosovën në qafë Ndodhën Stupcat dhe u ngjallën përkrahjet për atë, që ata në formë kaq të prekshme e ilustruan, përderisa krejt të tjerët e kanë folur ndërmjet vete: ... Read More »

Njet», drejtor, «njet»!

Njet», drejtor, «njet»!   Kohë më parë Duma ruse aprovoi nje ligj ku nga përdoruesit e mediave sociale, të cilët kishin më shumë se 3000 vizitorë në ditë, duhej që të regjistroheshin me emrin e tyre të vërtetë tek Roskomnadzor, institucionin shtetëror për mbikëqyrje të mediave. Poashtu, nga media shtetërore ruse, u kërkua nga gazetaret që të mos deklarohen në ... Read More »

Arton Muhaxheri i VV-së; Nuk e meritoni këtë LDK

(Mesazh dedikuar për antarësinë e LDK’së)   Anëtarë të LDK’së më shumë se kurrë dhe se kushdo tjetër, ju keni aryse të ndjeheni të zhgënjyer dhe të manipuluar me lidershipin e juaj dhe në veçanti me Isa Mustafen. Përveç që i mashtroi qytetarwt duke thënë që në asnjë mënyrë nuk do të bëjë koalicion me PDK’në ai u mashtroi rëndë ... Read More »