Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

SHBA-ja këshillon qytetarët: Mos udhëtoni jashtë vendit

Shtetet e Bashkuara kanë nxjerrë paralajmërim për qytetarët amerikanë që udhëtojnë jashtë vendit, duke i këshilluar për kujdes ndaj një kërcënimi terrorist nga al-Kaida. Departamenti i Shtetit tha sot se mundësia për një sulm terrorist është veçanërisht e fuqishme në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën Veriore. Sipas DASH-it, një sulm i tillë mund të vijë nga Gadishulli Arabik. Në ... Read More »

Bulqizë, minatori 30-vjeçar humb jetën në minierë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në minierën e Bulqizës, ku një minator ka humbur jetën teksa punonte në galeri. Burime nga policia bëjnë të ditur se minatori Shahin Peci ka humbur jetën në minierë, ndërsa nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po punon për të zbardhur shkaqet e aksidentit tragjik ... Read More »

Zv/ambasadori i Kosovës në Kroaci shkakton skandal në Zagreb (Video)

Kosova prodhoi një skandal të ri diplomatik. Një zyrtar i lartë i ambasadës sonë në Zagreb është arrestuar, e më pas është liruar, në gjendje të dehur. KTV-ja mëson se bëhet fjalë për zv/ambasadorin Urtak Hamiti, i cili e ka dëmtuar gjithashtu veturën zyrtare të shërbimit diplomatik. Ministria e Jashtme është duke e shqyrtuar incidentin dhe do të veprojë në ... Read More »

Grupe serbësh penguan shkuarjen e doganierëve në Jarinje

Njoftohet se grupe serbësh kanë penguar sot doganierët e Kosovës e të EULEX-it të shkojnë në pikëkalimin kufitar Jarinje. Ata kishin bllokuar rrugën në orët e para të mëngjesit. Kolona e automjeteve me doganierë për pasojë u detyrua të kthehej. Serbët në veri të Kosovës janë kërcënuar se do të mbajnë të bllokuara rrugët në këtë pjesë të Kosovës, deri ... Read More »