Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Taksa e Kombit, Haradinaj: Po të ishim pyetur, mund të paguanim edhe ne nga buxheti ynë

Zërave të ministrave dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë së Kosovës që thonë se nuk janë konsultuar nga Qeveria shqiptare për taksën në Rrugën e Kombit iu bashkua edhe Ramush Haradinaj. Në një intervistë dhënë për Ylli Rakipin në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, Kryeministri i Kosovës nuk përjashtoi mundësinë që nëse do të kërkohej, Prishtina mund të kontribuonte ... Read More »

Rama asnjë fjalë për pakënaqësitë e liderëve kosovarë për taksën e “Rrugës së Kombit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ka pranuar ta thotë asnjë fjalë për pakënaqësitë që kanë shprehur liderët e Kosovës, për taksën e lartë të Rrugës së Kombit. Pavarësisht insistimit të gazetarit në emisionin Opinion, Rama ka thënë “nuk pranoj të flas”. Por, kryeministri i Shqipërisë po mendon se kjo taksë nuk ndikon në turistët që vijnë çdo ditë nga ... Read More »

Refugjatët në Greqi, as në det e as në tokë

Kampet e refugjatëve në ishujt grekë janë të tejmbushur. Në pjesën kontinentale janë hapur të rinj. Por qeveria greke lejohet të transferojë aty vetëm pak syresh. “More, po shumë po vijnë …”, thotë Ilias disi i pakënaqur. E ka fjalën për refugjatët aty pari, në kampin e Elaionasit. Jo shumë larg fluksit të turistëve në zemër të Athinës, aty po ... Read More »

LDK i jep ultimatum qeverisë për caktimin e datës së zgjedhjeve

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osamni, sonte në emisionin “DPT te Fidani”, në T7, ka thënë se javën e ardhshme duhet të vendoset data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Ajo ka treguar se ditët në vijim do t’i dërgohet ftesa partive për të diskutuar datën e zgjedhjeve. “Javën e ardhshme do t‘i dërgojmë ftesë publike të gjitha partive që ... Read More »

Muhaxhiri: Nuk do ndalet as Erdogani as Turqia nëse ky precedent kalon pa u ndëshkuar

Analisti politik, Artan Muhaxhiri, ka thënë se për rastin e deportimit të gjashtë shtetasve turq do të duhej të ketë reagime më të ashpra nga institucionet përgjegjëse. “Skandaloz ka qenë mosreagimi i duhur pas këtij rasti pasi sikur të ishin dorëhequr disa njerëz dhe të ishin ngritur aktakuza penale atëherë kjo do na jepte shpresë dhe do të ishte leksioni ... Read More »

Dardan Berisha puthet me ish të dashurën e Getit

Dardan Berisha mesa duket ka gjetur një mënyrë shumë të mirë për ta festuar fitoren e mbrëmshme kundër BC Astana. Lojtari i klubit basketbollistik Prishtina, Dardan Berisha mesa duket ka gjetur një mënyrë shumë të mirë për ta festuar fitoren e mbrëmshme kundër BC Astana. E mënyra më e mirë do të ishte në krahët e një bukurosheje siç është ... Read More »

Ja cili aktor turk po heq dorë nga aktrimi për këtë arsye

Me siguri do ju marrë malli! Ai është një ndër aktorët më të dashur për publikun shqiptar dhe jo vetëm. Bëhet fjalë për Baris Arduc, i njohur ndryshe si “Omeri” në një nga serialet turke, por tani ai ka dhënë një lajm të keq për fansat. “Do t’i përkushtohem pasionit për artet marciale”, -ka thënë ai, duke lënë të nënkuptuar ... Read More »

Babastars dhe Threedots me një tjetër projekt të përbashkët

Kohë më parë u bë publik lajmi për duetin mes Flori Mumajesit dhe Getoar Selimit. Por, mes dy grupeve të këtyre do të ketë edhe tjera risi, sa i përket anës profesionale, shkruan lajmi.net Fjala është për një këngë që po e sjellin Bruno nga Threedots dhe Cozman e Onati nga Babastars. Këtë gjë e ka konfirmuar Bruno përmes një ... Read More »

Nis sezonin e dasmave, Dafina shkëlqen me fustan të zi

Që nga viti i kaluar, orientimi i saj në karrierën artisike ka ndryshuar. Kjo se, këngëtarja Dafina Dauti ka filluar ta praktikoj zhanrin e muzikës popullore, duke u aktivizuar edhe me pjesëmarrje në dasma, shkruan lajmi.net Ndonëse në vitin 2017 kishte sezonin e parë, ajo u pëlqye nga publiku pasi kishte afër 25 dasma ku këndoi. Edhe pse vera nuk ... Read More »

Goldi ‘live’ ia kërkon Edi Ramës lirimin e kuksianëve

Shumë qytetarë të Kuksit janë arrestuar para disa ditësh pas protestës në Kalimash, për taksën rrugore që u vu nga Qeveria Shqiptare. E lirimin e tyre, po e kërkon reperi Gold AG, shkruan lajmi.net Ka qenë kryeministri Edi Rama ai i cili në Facebook ka hyrë ‘live’ dhe Goldi i ka komentuar duke i thënë që kërkon lirimin e të ... Read More »