Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

E pranon Rama: Gabuam me taksën

Në studion e emisionit “Opinion” edhe një herë Edi Rama ka kërkuar ndjesë publike përballë banorëve të Kukësit, lidhur me tarifën e vendosur për qarkullimin aty. Rama ka pohuar se qeveria është konsultuar me një institucion si IFC. “Nuk u informuan qytetaret, u neglizhuan…”, ka thënë ai. “Pjesa më problematike për të cilën kam kërkuar ndjesë publike dhe mbajmë përgjegjësi ... Read More »

Vjosa Osmani e sfidon Haradinajn: Hajde e rrëzojmë Qeverinë javën tjetër nëse e ke përnjëmend

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, sonte në emisionin “DPT te Fidani”, në T7, ka sfiduar drejtpërdrejt deklaratat e Kryeministrit Ramush Haradinaj, se nëse LDK është e gatshme për zgjedhje, ai dhe AAK së bashku me koalicionin do t’jua sigurojnë votat. Deklaratën e Kryeministrit Haradinaj, Vjosa Osmani e cilësoi si joserioze – ashtu siç e ka humbur seriozitetin ... Read More »

Taksa e Kombit, Haradinaj: Po të ishim pyetur, mund të paguanim edhe ne nga buxheti ynë

Zërave të ministrave dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë së Kosovës që thonë se nuk janë konsultuar nga Qeveria shqiptare për taksën në Rrugën e Kombit iu bashkua edhe Ramush Haradinaj. Në një intervistë dhënë për Ylli Rakipin në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, Kryeministri i Kosovës nuk përjashtoi mundësinë që nëse do të kërkohej, Prishtina mund të kontribuonte ... Read More »

Berisha shënon në humbjen e Salzburgut nga Lazio

Lazio e ka fituar me rezultat 4:2 ndeshjen e parë çerekfinale ndaj skuadrës nga Austria, Salzburg. Në këtë ndeshje për Salzburgun shënoi edhe mesfushori nga Kosova, Valon Berisha. Lazio gjeti golin e epërsisë në minutën e 8’ me anë të Lulic, ndërsa në minutën e 30’,mysafirët barazuan përmes Berishës, që shënoi nga penalltia. Me të filluar pjesa e dytë, Lazio ... Read More »

Vetëvendosje e akuzon Shpend Ahmetin se është vënë në shërbim të GDP-së

Ndërmarrja Publike Banesore është bërë shkak i përplasjeve mes anëtarëve dhe të larguarve nga Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës. Shpend Ahmeti po akuzohet nga Vetëvendosje se është vënë në shërbim të grupit të deputetëve të pavarur dhe jo në shërbim të kryeqytetit. Përzgjedhja e anëtarëve të përkohshëm të bordit drejtues të Ndërmarrjes Publike Banesore nga dy anëtarët e Komisionit Komunal ... Read More »

Rama asnjë fjalë për pakënaqësitë e liderëve kosovarë për taksën e “Rrugës së Kombit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ka pranuar ta thotë asnjë fjalë për pakënaqësitë që kanë shprehur liderët e Kosovës, për taksën e lartë të Rrugës së Kombit. Pavarësisht insistimit të gazetarit në emisionin Opinion, Rama ka thënë “nuk pranoj të flas”. Por, kryeministri i Shqipërisë po mendon se kjo taksë nuk ndikon në turistët që vijnë çdo ditë nga ... Read More »

Haradinaj i reagon përsëri Erdoganit: Gjithkush duhet të dijë kufijtë e vet

Kryeministri Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj fjalëve të presidentit turk Erdogan i cili e kritikoi për shkarkimin e dy zyrtarëve kosovarë. Haradinaj ka thënë se Kosova nuk ndërhynë në punët e brendshme të Turqisë. Statusi i plotë: Ne nuk ndërhyjmë në punët e brendshme të Turqisë. Këto janë punë të brendshme tona edhe askush nuk do të ketë vendimmarrje në ... Read More »

KMDLNJ: Politikanët e korruptuar për interesa të pista kidnapuan dhe ekstraduan 6 shtetas turq

Politikanët e korruptuar dhe të papërgjegjshëm kosovarë, për një grusht parash të pista apo për ndonjë interes tjetër edhe më të pistë, në kundërshtim me të gjitha ligjet dhe në kundërshtim me moralin, i kidnapuan dhe ekstraduan 6 shtetas turq një shteti dhe regjimi që i ndjek kundërshtarët politikë duke mos u garantuar as trajtim të drejtë e as gjykim ... Read More »

Nëse largohet Umtiti, ky mbrojtës do të transferohet te Barcelona

Barcelona ka identifikuar një mbrojtës të ri. Barcelona do ta konsiderojë mundësinë e transferimit të Clement Lenglet nga Sevilla, nëse Samuel Umtiti largohet nga klubi gjatë verës. “Sport” raporton se dyshimet rreth të ardhmes së Umtitit kanë bërë që Barcelona të shfaq interesim për një objektiv të ri. Umtiti ka zgjuar interesim nga Manchester United, andaj nëse largohet gjatë verës, ... Read More »

Pacolli nuk di asgjë për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Burundi

Ministri i Punëve të Jashtme (MPJ), Behgjet Pacolli në një prononcim për Telegrafin ka thënë se nuk është në dijeni për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Burundi. Pacolli tha se nuk dinë asgjë në lidhje me këtë rast. “Jo, ne nuk dimë asgjë”, tha shkurt për Telegrafin ministri Pacolli. Ndryshe, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, është ... Read More »