Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Tri Agjencitë e pronave ose shkrihen në një ose shpërbëhen, këtyre s’u pëlqen

Tri agjencitë që merren me çështjen e pronave mund të shkrihen në një institucion të vetëm, ose të shpërbëhen. Gjatë hartimit të Strategjisë Kombëtare për të Drejtat Pronësore është identifikuar se reformimi i këtyre agjencive është i domosdoshëm. Por, zyrtarët udhëheqës në hartimin e kësaj strategjie thonë se për këtë duhet kohë dhe se janë vetëm në fazën e diskutimeve. ... Read More »

900 vende pune në dy fabrika gjermane

Dy fabrika me pronarë nga Gjermania do të nisin punën në muajin qershor. E para, që do të përurohet këtë javë, do të prodhojë panele solare të destinuara për eksport në tregun gjerman dhe do të punësojë dhjetëra punëtorë. Fabrika e dytë do të përurohet në fund të muajit qershor dhe do të merret me përpunimin e perimeve dhe produkteve ... Read More »

Shqipëria mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO

Tirana ka qenë nikoqire për herë të parë e punimeve të Sesionit të Pranverës të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që nga koha kur Shqipëria zuri vendin e saj në Aleancën më të fuqishme luftarake në botë përkrah shteteve më të fuqishme të botës në Aleancën e Atlantikut Verior, 7 vjet më parë. Mbi 260 parlamentarë të vendeve anëtare dhe partnere ... Read More »

Tri makina nga Kosova e dy nga Shqipëria përplasen në “Rrugën e Kombit”

Një aksident ku janë përfshirë 5 automjete ka ndodhur sot në autostradën Tiranë-Durrës. Mësohet se tre nga mjetet e aksidentuara janë me targa kosovare ndërkohë që dy të tjerat me targa shqiptare. Të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spital ku po marrin mjekimin e nevojshëm, raporton Shekulli, pa dhënë më shumë detaje. Nga përplasja e mjeteve ka pasur gjithashtu ... Read More »

Për katër muaj Dogana arkëtoi 63 milionë euro më shumë se vjet

Ministri i Financave- Avdullah Hoti ka konfirmuar se gjatë periudhës janar-prill 2016 Dogana ka arkëtuar 63 milionë euro më shumë se në vitin e kaluar. “Gjatë periudhës janar-prill 2016, të hyrat në Doganë u rritën me 22.5% ndërkaq në ATK me 7.1%. Në total, janë mbledhur 63.3 mil euro më shumë se vitin e kaluar. Kjo rritje vjen si rezultat ... Read More »

Bordi dhe menaxhmenti i SHSKUK-së dyshojnë për parregullsi në tenderin milionësh të këtij institucioni

Bordi i Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK) ka ngritur dyshime për shumë parregullsi në tenderin për pastrim, i hapur nga ky institucion. Përveç Bordit, edhe drejtori i ShSKUK-së, Curr Gjocaj, ka pranuar se për këtë tender ka dyshime që duhet të sqarohen, shkruan sot Koha Ditore. Dy javë pas raportimit të gazetës se në tenderin “Pastrimi i hapësirave spitalore” ... Read More »

Ahmeti-Hotit:Ministër, dil në autobusë pak dhe nënshkruaje garancionin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ashtu siç kishte premtuar, ende vazhdon të shkoj në punë me autobus urban. Ai në një postim në rrjetin social Facebook, i ka bërë thirrje ministrit Abdullah Hoti që të dal në autobusë dhe të nënshkruaj garancionin për blerjen e 51 autobusëve urban. “Për çdo cent të shpenzuar në transport publik krijojmë vende pune, kursejmë ... Read More »

E pabesueshme çfarë do të lë Shaqiri në Zvicër për Kosovën

Xherdan Shaqiri është njëri nga lojtarët më të mirë shqiptar të të gjitha kohërave, pasi ka arritur të fitojë tituj të rëndësishëm në karrierën e tij. Ylli kosovar deri më tani ka marrë shumë vendime në karrierën e tij, por më të rëndësishmin pritet ta marrë pas kampionatit evropian, të vazhdoi të mbetet pjesë e shtetit që i dha gjithçka ... Read More »

Andi Lila afër kësaj skuadre shqiptare

Partizani ka nisur merkaton teksa kanë nisur të qarkullojnë emrat e parë për t’u veshur të kuq. Pjesëmarrja në Kupat e Europës po merret shume seriozisht pasi ‘demat’ do kërkojnë të avancojnë sa më shumë, e për këtë duhen një merkato cilësore. Për këtë kanë nisur bisedimet me Andi Lilën, mbrojtësin e Kombëtares dhe Pas Janinës. Diçka të tillë e ... Read More »

Armando Sadiku e merr këtë vendim, nuk pranon të luaj në ndeshjen vendimtare!

Sulmuesi i Kombëtares Shqiptare, Armando Sadiku ka vendosur që mos të luaj në ndeshjen vendimtare për skuadrën që ka kartonin e tij, Zurich. Sadiku po luan i huazuar te Vaduz këtë edicion ndërsa ka refuzuar të jetë të mërkurën në fushë në ndeshjen ndaj Zurich. Zurichut i duhet fitorja nëse ata e dëshirojnë mbijetesën, ndërsa për Vaduz pikët nuk vlejnë ... Read More »