Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Prishtina me 6 mijë e 761 aplikacione për legalizim, të tjerat do të rrënohen

Legalizimi i pronave ka pas shumë pak aplikues në krahasim me pritjet që ishin. Përfaqësues të komunës së Prishtinës, thonë se janë të shqetësuar me numrin e vogël të aplikantëve. Procesi i legalizimit të pronave, ka përfunduar më 16 mars të këtij viti, dhe në krahasim me vitin e kaluar, këtë vit numri i aplikantëve ka qenë më i vogël, ... Read More »

Bujqit bashkohen në protestën e 26 marsit

Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës (FSBK), përmes një kumtese fton të gjithë bujqit që të dalin në protestën e 26 marsit, në ora 14:00, në sheshin Skënderbeu, për shtet me sovranitet dhe kundër Qeverisë antikushtetuese. “Zajednica” dhe demarkacioni me Malin e Zi, janë marrëveshje që duhet kundërshtuar vazhdimisht, deri në anulimin përfundimtar të tyre. Themelimi eventual i Komunës së ... Read More »

Donika Kadaj – Bujupi, edhe pas largimit nga AAK, nesër protestë

Deputetja Donika Kadaj – Bujupi, e cila dje dha dorëheqje nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ku plot 13 vjet ishte krah saj, do të jetë nesër në protestën e organizuar nga tri partitë opozitare. Në një përgjigje të shkurtë për kp, Kadaj – Bujupi tha të mos ketë hequr dorë nga kauza. “Përkundrazi, nesër do të rreshtohem me qytetarët”, ... Read More »

Sotë shtatëmbëdhjetë vjet nga sulmet e NATO-s – Kronologji e sulmeve ajrore (Video)

Shtatëmbëdhjetë më parë, pikërisht më 24 mars të vitit 1999 rreth orës 19.00, filluan sulmet ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve ushtarake, policore dhe paramilitare serbe në Kosovë e Serbi, transmeton zeri.info. Aeroplanët “B52” dhe raketat “Tomahawk” të NATO-s ishin nisur për t’i thënë mjaft gjenocidit që Serbia po kryente në Kosovë. Këto sulme filluan më 24 mars të ... Read More »

Po shënohet sot Epopeja e UÇK-së në Dukagjin

Me aktivitete të ndryshme po shënohet sot në Dukagjin 18-vjetori i Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në këtë zonë. Nën patronazhin e kryetarit të Komunës së Deçanit, sot po mbahet manifestimi qendror në nderim të kësaj ngjarjeje me rëndësi për luftën për liri në Kosovë, të viteve 1998/99, transmeton rtk. Nga ora 11:00 kanë nisur homazhet në Kompleksin Memorial ... Read More »

Nis seanca e Kuvendit të Kosovës, opozita nuk merr pjesë

Ka filluar seanca e radhës plenare e Kuvendit të Kosovës, në të cilën parashihen 10 pika të rendit të ditës, raporton Indekonline. Në seancë sot nuk po marrin pjesë asnjëra parti opozitare. Në rend të ditës sot është edhe votimi për Bordin e Organit Shqyrtues të Prokurorimit, pikë kjo që në seancën e fundit nuk kishte kaluar. Kryetari i Kuvendit, ... Read More »

Vazhdon seanca gjyqësore për rastin “Badovci”

Seanca gjyqësore për rastin “Badovci”, pritet të vazhdojë sot, ku të akuzuar janë Besnik Latifi, Gazmend Haliti, Milazim Haxhiaj, Fehmi Musa dhe Enis Latifi. Ata dyshohet se te liqeni i Badovcit kanë dashur të incizojnë një video propaganduese dhe të lexonin betimin ndaj liderit të ISIS-it. Seanca e paraparë të mbahet më 16 mars, nuk është mbajtur për shkak se ... Read More »

Era Istrefi me stil krejtësisht unik, Rihana mund të’flladitet’ (Foto/Video)

“Në vendin e saj, në Shqipëri, Era istrefi është tashmë një popstar i vërtetë ndërsa tash po e ngazëllen një Evropë të tërë. Këtë po e bën, veç tjerash, me pamjen, për përshkrimin e së cilës nuk mjafton fjala `hot`. Kështu e fillon shkrimin për yllin e ri nga Kosova, portali i specializuar gjerman për muzikë të popullarizuar klatsch-tratsch.de “Me ... Read More »

Jonida Maliqi mohon shkurorëzimin

Që që prej fillimeve të karrierës jetën private e ka mbajtur hermetike. Jonida Maliqi në media ka zënë vend për këngët, dhe look-un por asnjëherë për marrëdhënien me bashkëshortin e saj. Megjithatë, në këtë hapësirë të ngushtë që Jonida i ofron publikut për jetën e saj private, sonte u gjet një ‘boshllëk’ në portale për spekulime. U tha se këngëtarja ... Read More »

Shaqiri ‘godet’ përsëri Shqipërinë, refuzon Kosovën

Xherdan Shaqiri ka insistuar se asnjëherë nuk i është bërë një ftesë për të luajtur me Kombëtaren shqiptare. Xherdan Shaqiri është kthyer të flasë për një temë shumë të nxehtë, e cila prej vitesh e ka bërë që ai të etiketohet si tradhtarë. Duke folur për karrierën e tij, ai ndër të tjerë ka treguar se Federata Shqiptare e Futbollit ... Read More »