Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Shefat e grupeve parlamentare do të mblidhen nesër nga ora 11 në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. Në këtë mbledhje pritet të miratohet rendi i ditës për seancën e radhës e cila do të ketë 18 pika të rendit të ditës. R e n d i i d i t ë s 1. Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e mëparshme, ... Read More »

Avokati Gashi: Me ritëm të shpejtë pritet funksionalizimi i Speciales

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka ratifikuar marrëveshjen ndërkombëtare me Holandën “Mbi organizimin e institucionit të Gjykatës Speciale të Kosovës i zhvendosur në Holandë”. Zyra e Presidentes ka njoftuar të hënën se kjo marrëveshje është nënshkruar më 15 shkurt 2016 nga ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës dhe ambasadorja e Holandës në Kosovë dhe është pranuar nga ... Read More »

Hoxhaj përsëri në MPJ

Zgjedhja e Hashim Thaçit president i Republikës së Kosovës, ka lënë dy pozita boshe në ekzekutivin e vendit – atë të Ministrit të Jashtëm dhe të Zëvendëskryeministri. Këto pozita së shpejti pritet të plotësohen pasi që të dielën Thaçi ka përgatitur letrën e dorëheqjes nga të gjitha funksionet publike dhe funksionet në Partinë Demokratike të Kosovës që i ka ushtruar ... Read More »

Ditman: Gjermania nuk kërkon që Serbia ta njohë Kosovën

Ambasadori gjerman në Serbi, Aksel Ditman, ka deklaruar se Berlini zyrtar nuk i ka kërkuar Serbisë ta njohë Kosovën, por që është pozicioni i përbashkët i BE-së që përmes Beogradit dhe Prishtinës të arrihet një normalizim i plotë i marrëdhënieve, raportojnë mediat serbe, transmeton “Zeri.info” Ai ka thënë se është pozitive që të dy shtetet të kenë vullnet dhe të ... Read More »

Pa kë s’e imagjinojnë jetën

Disa të famshëm kanë pasur privilegjin për të lindur si fëmijë të yjeve të njohur dhe rrugën e tyre drejt famës e kanë pasur të hapur paraprakisht. Në anën tjetër, disa të tjerë vetëm me përpjekjet dhe punën e tyre kanë arritur të bëhen yje dhe pasurinë e fituar me dëshirë e shpenzojnë për prindërit e tyre. Ja disa të ... Read More »

Sadiku, Rrahmani e Grezda në 11-shen e javës në Zvicër e Kroaci

Armando Sadiku sërish në formacionin më të mirë të javës në Zvicër. Sulmuesi i kombëtares shqiptare, i cili me golin e tij i dha një pikë Vaduzit në sfidën ndaj Grasshoppers-it, është përfshirë nga gazeta Blick në 11-shen më të mirë të javës së 22-të në Superligën zvicerane. Sadiku në minutën e 52-të të ndeshjes ndaj Grasshoppers-it pas shumë e ... Read More »

‘EP Srbije’ përpiqet t’i mbledhë borxhet për rrymë në veri

Elektro Privreda Srbije, nëpërmes operatorit Elektrodistribucija – Elektrokosmet, në veri të Mitrovicës përpiqet t’i mbledhë borxhet për shpenzimin e energjisë elektrike në komunat veriore të Kosovës. Tani për tani, qytetarët dhe as institucionet publike nuk paguajnë as nuk i programojnë borxhet Tani kur është aktuale dhe kur ka dalë në shesh informacioni se KEK-u dhe KEDS-i u kanë faturuar qytetarëve ... Read More »

BE nuk e uron Thaçin, shpreh brengosje për atmosferën e tenisonuar dhe përçarëse

Bashkimi Evropian, nëpërmjet një kumtese të sotme, ka theksuar se “Kuvendi i Kosovës e ka zgjedhur Hashim Thaçin si president të Kosovës, në një atmosferë të tenisonuar dhe përçarëse” dhe ka shtuar se “skenat që i kemi parë dje në kuvend me këtë rast janë ekstremisht shqetësuese”. Mëtutje, theksohet se “aktet e dhunës në çfarëdo forme dhe nga çdokush janë ... Read More »

KEDS : Investonë në Fshatin Firzë të Gjakovës

Firza një fshat pitoresk pranë Gjakovës është destinacioni i rradhës në të cilin Kompania Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike – KEDS ka shtrirë investimet në rrjetin elektrik. Punimet këtu kishin filluar në fund të vitit 2015, ndërsa janë kryer me një dinamikë të shpejt dhe me sukses. Bëhet fjalë për një investim cilësor në përmirësimin e furnizimit ... Read More »

Nga gjith kosova në drejtim të Prishtinës me autobusa në mbështetje të Opozitës

Shumë autobusë me mbështetës të partive opozitare janë bërë gati të nisën për t’iu bashkuar protestës në Prishtinë. Si qëllim kryesor kanë rrëzimin e Qeverisë dhe kundërshtimin e zgjedhjes së Presidentit.Hashim Thaqin.kosovanews Read More »