Lajmet e fundit

Cool

Kryeministri spanjoll goditet rëndë në fytyrë nga një tinejxher (FOTO)

Një tinejxher e ka goditur në fytyrë kryeministrin spanjoll, Mariano Rajoy, gjatë një mbrëmje të fushatës zgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme të së dielës. Videot tregojnë se si sulmuesi, mendohet të jetë 17 vjeçar, e godet ashpër kryeministrin spanjoll, transmeton Republika.info. Rajoy nuk është lënduar rëndë në sulmin në ka ndodhur në Pontevedra, në vendlindjen e tij në rajonin Galicia, ... Read More »

Termat më të kërkuar në Google për vitin 2015

Doni të dini ngjarjet apo njerëzit që  kanë bërë më shumë bujë këtë vit? Google mund t’ju vijë në ndihmë. Gjiganti i kërkimit ka publikuar listën e përvitshme të termave më të kërkuar për vitin 2015. Lista pasqyron ngjarjet dhe personat që kanë ngjallur më shumë kureshtjen e njerëzve nëpër botë, si dhe për çfarë temash kanë marrë më shumë ... Read More »

Merkeli po mundohet të vendosë paqe në Siri, por pa praninë e Asad

mbetet në pushtet, në rast se Siria do të kalojë përmes një tranzicioni politik. Deklarata e saj erdhi gjatë një fjalimi në parlament, ku ajo nënvijëzoi se ndërkombëtarët dhe populli sirian, nuk munden kurrësesi që t’i anashkalojnë krimet e bëra nga Asad. “Po mundohemi që të vendosim paqe në Siri, por pa praninë e Asad. Ne nuk duhet t’i harrojmë ... Read More »

Maqedonia legalizon kanabisin

Maqedonia ka filluar procedurën për legalizimin e marihuanës për qëllime mjekësore. Më së voni deri në shkurt pacientët do të kenë mundësi të kenë qasje te kanabisi për shërim, njofton TetovaSot. Këtë e parasheh propozim-ligji i cili përgatitet nga Ministria e Shëndetësisë qëllimi i të cilit është përdorimi legal i prodhimeve të kanabisit për qëllime mjekësore. Ky bar do të ... Read More »

Europa duhet të kthejë sytë nga “fëmija problematik”, Ballkani

Problemet e shumta e kanë kthyer Ballkanin sërish në qendër të politikës europiane. Siç thotë analisti Ivan Krastev, për “Deutsche Welle”, deri pak kohë më parë Brukseli mendonte të promovonte Ballkanin dhe të merrej me të kur të kishte kohë. Por gjërat rrodhën ndryshe. Kriza financiare greke, politika agresive e Rusisë, tensionet rreth furnizimeve energjetike ruse në Ballkan, vala e ... Read More »

Terroristët sulmojnë kampin rrëmbejnë 26 luftëtarë

Sulmues të armatosur kanë rrëmbyer 26 luftëtarë nga Katari në pjesën e shkretëtirës në Irak afër kufirit me Arabinë Saudite. Siç transmeton BBC, sulmuesit me rreth 50 vetura kanë hyrë në kampin e tyre dhe kanë rrëmbyer luftëtarët. Policia njofton se është organizuar një operacion i madh për të kapur rrëmbyesit. Read More »

Rrëshqet aeroplani gjatë aterimit, lëndohen tetë persona (Foto)

Në aeroportin ndërkombëtar të Nashville-it, ka rrëshqitur një aeroplan i “Southwest Airlines” derisa po ulej në pistë, me ç’rast kanë mbetur të lënduar tetë persona, raporton AP Zëdhënësi i aviokompanisë “Southwest Airlines”, Emily Samules, ka deklaruar mbrëmë se aeroplani i fluturimit 31 që po udhëtonte nga Houston, ka rrëshqitur në pistë derisa po ulej, transmeton lajmi.net. “Boeing 737 ka rrëshqitur ... Read More »

Trump s’ka të ndalur: Nëse bëhem president, myslimanët nuk do të lejohen në Amerikë

Në debatin e fundit të Republikanëve për këtë vit, kandidati për president Donald Trump ka lëshuar një tjetër deklaratë kundër myslimanëve. Debati u fokusua në sigurinë kombëtare. Biznesmeni dhe miliarderi Trump vazhdoi me politikën e tij anti-myslimane. Ai tha se duhet të ndërtohet një mur përgjatë kufirit meksikan, në mënyrë që Amerika të jetë më e sigurt. Ai tha: “Ne ... Read More »

John Kerry pranon qëndrimin rus, ‘Assadi mund të qëndrojnë në pushtet edhe për një kohë’

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka pranuar kërkesën e Rusisë që e ardhmja e presidentit sirian Bashar al-Assad të përcaktohet nga populli sirian. “Shtetet e Bashkuara dhe partenerët tanë nuk janë duke kërkuar ndryshim regjimi,” tha Kerry para gazetarëve në Moskë, transmeton Gazeta Blic. Ai përsëriti edhe njëherë qëndrimin amerikan se Assadi, i akuzuar nga perëndimi për përdorim të ... Read More »

SHBA, Los Angeles, hapen shkollat,alarmi ishte i rrejshëm

Shkollat në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara pritet të hapen sot pasi autoritetet përcaktuan se kërcënimi me email, që shkaktoi mbylljen e tyre dje, u tregua i rrejshëm. Vendimi dramatik për mbylljen e më se 900 shkollave me afro 640 mijë nxënës, ishte një “kujdes i shtuar” edhe për shkak të sulmeve në San Bernardinon e afërt, më 2 ... Read More »