Lajmet e fundit

Cool

FBI, Sulmi në San Bernandino akt terrorist

Sulmi në San Bernandino, i kryer nga një grua pakistaneze dhe bashkëshorti i saj, nga FBI po cilësohet si akt terrorist. Gjatë sulmit mbetën të vrarë 14 perosna, ndërsa është raportuar se sulmuesit kishin lidhje edhe me Shtetin Islamik, transmeton Gazeta Blic. Tafsheen Malik, 27 vjeçare nga Pakistani dhe bashkëshorti i saj, i lindur në Shtetet e Bashkuara, Syed Rizëan ... Read More »

Sulmet në Paris, drejtuesi i sulmeve kishte lidhje edhe në Britaninë e Madhe

Drejtuesi i sulmeve në Paris, ku mbetën të vdekur 130 persona, besohet të ketë lidhje edhe në Britaninë e Madhe. Personi kryesor i sulmeve në Paris, Abdelhamid Abaaoud, mendohet të ketë pasur lidhje me disa njerëz në Birmingham, raporton Ëall Street Journal, transmeton Gazeta Blic. Ndërkaq, korrespondenti i BBC-së, Frank Gardner, ka thënë se sulmuesi përmes rrjeteve sociale kishte kontakte ... Read More »

Zyrtari ushtarak amerikan: ISIS-i po shëndrrohet në një ushtri fëmijësh

Shteti Islamik gjithnjë e më shumë është duke i plotësuar rradhët e veta me fëmijë, për të zëvendësuar mijëra militantë të vrarë nga sulmet ajrore që udhëhiqen nga SHBA-të. Kolonel Pat Ryder, zëdhënës ushtarak në SHBA ka deklaruar se numri i ushtarëve fëmijë është në rritje të vazhdueshme dhe se pikërisht ata po përdoren për të denuar me vdekje të ... Read More »

Turqia dërgon trupa tokësore në Irak; 1.200 ushtarë në Mosul

Rreth 1.200 ushtarë turq kanë hyrë në rajonin iraken të Mosulit, në afërsi të lokalitetit Bashika. Lajmin e bën të ditur CNN-i turk, që citon burime pranë shërbimeve të sigurisë në Ankara. Zona në fjalë ndodhet nën kontrollin e ISIS që prej qershorit 2014. Ndërkohë, kryeministri turk Ahmet Davutoglu, duke ndërhyrë sërish lidhur me çështjen e avionit të rrëzuar rus ... Read More »

Qeveri për lakmi: Ja çfarë profesionistësh janë pjesë kabinetit të kryeministrit të Kanadasë!

Justin Trudeau është lideri i Partisë Liberale dhe kryeministër i Kanadasë. Ai është 43 vjeç dhe bëhet i dyti kryeministër në moshë aq të re që drejton vendin. Ai e ka deklaruar veten si mbështetës të feminizmit dhe ka premtuar se do të mbrojë të drejtën e grave për të abortuar. Ai po ashtu ka emëruar 15 femra dhe 15 ... Read More »

E vërteta e spiunit rus, ‘ishte shpërndarës i rëndomtë droge’

Pas publikimit të videos së shfaqur nga Shteti Islamik, ku edhe tregohej moment i ekzekutimit të agjentit rus, dolën  edhe të vërtetat rreth ‘spiunit rus’. Spiuni rus i zënë peng nga militantët e ISIS-it, ishte shtetasi i parë rus që ekzekutohej nga xhihadistët, shkruan Daily Mail.   Read More »

Austri, arrestohen 25 persona pas një përleshje në një qendër azili

Një grup i refugjatëve të rinj, të gjitha nën moshën 18 vjeç, pasi janë përfshirë në një përleshje me grushta mes vete, gjatë  përleshjes kanë filluar të përdorin edhe dërrasa  dhe gurë. Tre persona janë plagosur, të cilat tashmë janë duke u trajtuar në spital. Sipas policisë, refugjatët e rinjë ishin kryesisht nga Afganistani, raportojnë mediat lokale në Austri, transmeton ... Read More »

‘Sanksionet ekonomike kundër Turqisë, nuk e gjunjëzojnë vendin tonë’ , kryeministri turk

Kryeministri turk me një ton sfidues ka deklaruar se ‘Turqia nuk do të gjunjëzohet’ pas sanksioneve ekonomike që i ka vendosur Rusia. Gjatë një vizite në Baku, në Azerbajxhan, kryeministri turk Ahmet Davutoglu, edhe njëherë e ka mbrojtur veprimin e Turqisë për ruajtjen e hapësirës ajrore, ndërsa shtoi se Turqia nuk do të kërkoj falje për veprimin e bërë, transmeton ... Read More »

Gjermania i bashkohet fushatës anti-ISIS

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Gjermanisë ka miratuar planet e qeverisë për t’iu bashkuar fushatës ushtarake kundër grupit militant të Shteti Islamik në Siri. Nga 598 ligjvënësit që kanë marrë pjesë në votimin e sotëm, 445 kanë qenë pro, 146 kundër dhe shtatë kanë abstenuar. Misioni do të përfshijë dërgimin në rajon të gjashtë avionëve të zbulimit Tornado, një ... Read More »

Sulmohet vetura e Policisë në Shën Petersburg, dy policë të vdekur

Disa persona të armatosur kanë sulmuar një veturë policie në veri të Shën Petersburgut mëngjesin e së premtes, ku dy nga tre policët që gjendeshin në veturë kanë mbetur të vdekur. Sipas dëshmitarëve, polici i tretë ka marrë djegie të rënda në momentin që vetura është përfshirë nga zjarri, transmeton arbresh.info. Ndërkohë që vendndodhja e sulmuesve nuk dihet, Policia është ... Read More »