Lajmet e fundit

Exclusive

Ngjarje e rrallë në Vushtrri: Prindi zbulon sasi narkotikësh tek i biri, e dërgon në polici

Shumë organizata kanë publikuar raporte, ku tregohet se të rinjtë në Kosovë dita-ditës po e rrisin konsumimin e substancave narkotike. Një pjesë e familjarëve janë të vetëdijshëm se fëmijët e tyre konsumojnë substanca narkotike, por që zakonisht nuk e kërkojnë ndihmën e institucioneve përgjegjëse, pasi që për shkak të traditave dëshirojnë që problemin ta zgjidhin vet, raporton Veriu.info. Mirëpo, një ... Read More »

Vdes një grua nga goditja e kamionit në Zveçan

Një serbe ka vdekur pasditen e së mërkurës në fshatin Rudarë të Zveçanit pasi është goditur nga një kamion në lëvizje  i cili drejtohej nga një shtetas i Maqedonisë. Policia njofton se vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor, ndërkaq prokurori ka urdhëruar që trupit të pajetë të viktimës t`i bëhet obduksioni. I dyshuari i këtij rasti është arrestuar ... Read More »

Humb jetën në aksident komunikacioni në Zveçan një vajzë

Në lagjen Rudar të komunës së Zveçanit sonte në aksident trafiku ka humbur jetën një femër 28-vjeçare me inicialet M.A., njoftoi agjencia Tanjug, duke iu referuar burimeve policore në veri të Kosovës. Shefi rajonal i operativës së Policisisë së Kosovës Zhelko Bojiq i ka thënë agjencisë se vajza ka humbur jetën kur atë e ka përplasur kamioni. “Me lëndime të ... Read More »

Uniforma e FSK-së në ahengje private, suspendohet ushtari

Një pjesëtar i FSK-së është suspenduar nga detyra, ndërsa ndaj një personi tjetër është ngritur procedurë penale, pasi që kishte keqpërdorur uniformën solemne në një ceremoni private. Vendimi është marrë pas një takimi që ministri i FSK-së, Haki Demolli, zhvilloi me komandantin e kësaj force gjenerallejtënant Rrahman Rama, sekretarin e përgjithshëm Shkelzen Sylaj dhe gjeneral e drejtorë të lartë të ... Read More »

Shqetësuese për qytetarët mos zbatimi i sigurimit shëndetësor

Deri në fund të vitit 2016, qytetaret e Kosovës nuk do të pajisen me kartelat e sigurimit shëndetësor. Vonesa e stërzgjatur për implementimin e Ligjit për sigurim shëndetësor, po i shqetëson qytetaret e vendit, disa nga të cilët thonë se tashmë i kanë humbur shpresat. Zëdhënësi i Ministrisë së shëndetësisë, Faik Hoti, tha se është dashur që të krijohet këshilli ... Read More »

FSK mori masa pas keqpërdorimit të uniformës së saj

FSK ka hetuar rastin e keqpërdorimit të uniformës solemne të saj në një ceremoni private. Një pjesëtar i FSK-së është suspenduar ndërsa ndaj një personi tjetër është ngritur procedurë penalale. Në takimin e sotëm të ministrisë së FSK-së dhe FSK-së, ku ishin të pranishëm ministri i FSK-së Haki Demolli, komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, Sekretari i përgjithshëm Shkelzen Sylaj, ... Read More »

Aksident: Vdes motoçiklisti në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë

Aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në magjistralen Prishtinë- Mitrovicë. Një makinë është aksidentuar rëndë me një motoçiklete. Si pasojë ngasësi i motoçikletës ka mbetur i vdekur në vend. Policia është ne vendin e ngjarjes dhe po heton rrethanat e këtij aksidenti. Read More »

Prishtinë:Policia konfirmon një aksident të rëndë “Te Rrethi”

  Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, ka konfirmuar se një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur në zonën e quajtur “Te rrethi” në Prishtinë, por nuk ka mundur të konfirmoj nëse ka të vdekur nga aksidenti. Ajo ka thënë se në këtë pjesë të kryeqytetit ka ndodhur një aksident i rëndë por nuk ka dhënë ... Read More »

Ndërkombëtarët paralajmërojnë për mundësinë e tensionimit të situatës!?

 Zhvillimet e fundit në Kosovë, sidomos pas nënshkrimit të marrëveshjes së arritur në Bruksel për çështjen e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe dhe ashpërsimit të gjuhës politike ndërmjet pozitës dhe opozitës, mund të çojë edhe deri te tensionimi i situatës. Burime ndërkombëtare i kanë thënë Gazetës Blic se janë të shqetësuar me zhvillimet e fundit në vend.  “Edhe institucionet ... Read More »

Sektorit privat i papërgjegjshëm

Sindikata e Punëtorëve në Sektorin Privat ju ka dhënë afat Kompanive private, deri më 15 tetor,  për të paguar kontributet e punëtorëve, të cilat për vite me radhë nuk i kanë kryer, siç i obligon ligji. Në të kundërtën, kjo sindikatë ka paralajmëruar se do t`i bëjë publikë emrat e secilës kompani. Pos kontributeve, drejtues të kësaj sindikate janë shprehur të shqetësuar për ... Read More »