Lajmet e fundit

Exclusive

Policia arreston dy persona në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona të dyshuar për vjedhje. Ngjarja ka ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të 31 tetorit, ndërsa pas dy ditësh është bërë identifikimi i tyre. Tashmë, siç bën të ditur policia, personat janë në mbajtje, pasi kishin hyrë me forcë në një lokal në Prizren dhe nga aty kanë vjedhur 660 euro, para ... Read More »

Aktakuzë ndaj drejtorit Armend Vokshi për pajisjen e zërimit

Është ngritur aktakuzë ndaj drejtorit të Administratës së Përgjithshme të Komunës së Gjakovës Armend Vokshi. Lajmin e ngritjes së aktakuzës e bëri të ditur prokurori Agron Matjani. Vokshi akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Sipas aktakuzës, Vokshi ngarkohet se kishte detyruar shtëpiakun e Komunës së Gjakovës Bekim Gutajn që të blejë një pajisje zërimi (miksetë), pasi kjo e fundit ishte ... Read More »

Nga pakujdesia vret motrën

Me 1 nëntor 2015 policia e Kosovës ka pranuar një informatë lidhur me një rastë të raportuar si “vetëvrasje” që kishte ndodhë në fshatin Tërpezë Komuna Viti.Por, në vazhdim të hetimeve lidhur me ngjarjen konkretisht pas kryerjes së obduksionit të trupit të pa jetë të viktimës janë konfirmuar dyshimet se vdekja e të ndjerës femër e mitur e moshës pesmbëdhjetë ... Read More »

Vrasësi i turistëve çekë, qan në gjykatë: Doja vetëm t’i vidhja, jo ti vrisja

Autori i vrasjes së dy turistëve çekë në korrik të këtij viti, Artur Mjacaj, ka pranuar autorësinë e krimit. I veshur me antiplumb në sallën e gjyqit dhe i përlotur, Mjacaj ka kërkuar mëshirë nga trupi gjykues duke thënë se ai donte vetëm t’i grabiste çekët dhe se nuk kishte dashur t’i vriste. “Unë doja vetëm t’i grabisja, nuk kisha ... Read More »

Ish-kryetari i Obiliqit deklarohet i pafajshëm

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është mbajtur seanca fillestare ndaj ish-kryetarit të Komunës së Obiliqit, Mehmet Krasniqi, si dhe 13 të akuzuarve të tjerë. Pasi prokurori special lexoi aktakuzën, gjyqtarja i pyeti të akuzuarit se a e pranojnë fajësinë për veprat penale që ju vihen në barrë nga prokuroria. Vetëm Basri Kqiku pranoi fajësinë për mashtrim, ndërsa 13 të akuzuarit ... Read More »

Provon ta korruptojë gjyqtarin, prangoset

Një person është arrestuar mëngjesin e së martës në Elbasan, në përpjekje për të ushtruar korrupsion ndaj një zyrtari. Burime policore lokale bëjnë të ditur se në pranga ka përfunduar shtetasi Gëzim Peçi, i cili i ka ofruar para një gjykatësi të rrethit. Në momentin e ndalimit, në shtëpinë e tij, policia gjeti dhe sekuestroi të paktën 36 mijë lekë ... Read More »

Gjermani, riatdhesimi i emigrantëve, “zhduken” pa gjurmë 15 emigrantë kosovarë

Përforcimi i masave nga ana e autoriteteve policore gjermane për të deportuar me kontrolle të befasishme azilkërkuesit nga Ballkani, përfshirë ata shqiptarë dhe kosovarë nuk ka lënë duarkryq këta të fundit. Në qytetin bavarian Furstenfeldbruck (Gjermani) nga mesi i javës që shkoi, Policia ishte nisur për t`i dëbuar nga Gjermania dy familje kosovare me 16 anëtarë. Por, në qendrën ku ... Read More »

Të akuzuarit për pjesëmarrje në luftën e Sirisë nuk e pranojnë fajësinë

Gjashtë kosovarët, prej 11 të akuzuarve për pjesëmarrje në luftën e Sirisë karshi grupit terrorist, ISIS, edhe më tutje ndihen të pafajshëm. Gjatë fjalës hyrëse të hënën në Gjykatën Themelore në Prishtinë, Hadi Nura, Besim Shabani, Egzon Latifi, Jetmir Bushi, Bekim Halili dhe Jeton Hajdini kanë thënë se nuk janë fajtorë për akuzat, që u janë ngarkuar nga Prokuroria Speciale ... Read More »

Alivanosen pesë nxënës në Vushtrri

Pesë nxënës në Vushtrri janë alivanosur, me ç’rast janë dërguar për trajtim të menjëhershëm në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Vushtrri, raporton Veriu.info. Rastin e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti, i cili ka treguar se rasti ka ndodhur rreth orës 17:00. “Rreth orës 17:00 në Vushtrri është raportuar se pesë nxënës të Shkollës ... Read More »

Tentoi ta digjte bastoren, gjen vdekjen shqiptari 19 vjeçar

Një 19-vjeçar shqiptar identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur ka humbur jetën në përpjekje për ta djegur një salle bastesh bashkë me një shokë të tij. Ky i fundit është plagosur rëndë, ndërsa personi i tretë është arrestuar më pas nga Policia Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në qytetin Oneglia të Imperias në veri-lindje ... Read More »