Lajmet e fundit

Këshilla

Këshilla : Mos larja e dhëmbëve, shkakton probleme në zemër

Personat të cilët nuk lajnë dhëmbët të paktën dy herë në ditë janë të rrezikuar për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare. Lidhja mes shëndetit oral dhe sëmundjeve të zemrës vjen nga një studim skocez që ka përfshirë më shumë se 11.000 burra dhe gra. Studimi ka treguar se 70 % e personave të cilët nuk lajnë dhëmbët kanë probleme me ... Read More »

Çfarë ndodh kur bini në komë?

Fjala “komë” vjen nga greqishtja që do të thotë “gjumë i thellë”, por çfarë i bën trurit tuaj kjo gjendje? Kur një person është në komë, ai është i gjallë por nuk i përgjigjet stimujve. Truri i një personi në komë është aktiv, por vetëm në nivel bazë. Personi që është në komë nuk mund të zgjohet dhe të kryej ... Read More »

10 gjërat që në Arabinë Saudite janë të ndaluara

Një britanik është lëshuar nga një burg i Arabisë Saudite pasi që ishte burgosur për posedim alkooli – por ju ende nuk i dini ligjet në shtetin Gulf. Arabia Saudite është një shtet ku kushtetuta e vetme është e bazuar në Kuran, prandaj nëse njerëzit kanë probleme me ligjin është sepse kanë shkelur ndonjë rregull të shkruar në Kuran. Sidoqoftë, ... Read More »

Gabimet më të shpeshta që bëjmë gjatë dimrit

Stina e dimrit është afër prandaj duhet të bëhemi gati dhe të përballojmë të gjithë viruset karakteristikë të kësaj stine. Shpesh ne për arsye nga më të ndryshmet nuk arrijmë që ta përballojmë të ftohtin dhe vështirësitë e kësaj stine.Gabimet që nuk duhe të bëjmë gjatë kësaj stine janë; Të mbështeteni në vitaminën Një studim i vitit 2013, që analizoi ... Read More »

Lyerja e flokëve, e dëmshme për shëndetin

Ndryshimi i pamjes së jashtme është dhe dëshira që mund të ketë secili nga ne. Lyerja e flokëve është një ndër veprimet më të shpeshta që ne bëjmë me qëllim për një pamje më të rregullt. Por ngjyrat kimike të shitura në treg apo edhe ato të cilat shiten nën emrin “natyrale” dëmtojnë flokët dhe janë shkaktare të shumë sëmundjeve. ... Read More »

Çfarë mund të bëjnë 5 arra në ditë për shëndetin tuaj

Nga një hulumtim i bërë nga Universiteti i Jeilit (SHBA), u treguan përfitime të mahnitshme të konsumimit të 56 gram arrave në ditë. Hulumtuesit zgjodhën 46 të rritur midis moshës 30 dhe 75 vjeç. Të gjithë pjesëmarrësit kishin një rrezik të rritur të sindromës metabolike, e cila është një faktor ndikues në diabetin e tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Gjysma ... Read More »

A është e rrezikuar Kosova nga mishi që shkakton kancerin?

Shumica e vendeve të botës tanimë janë alarmuar. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se disa mishra që konsumohen në sasi të madhe po shkaktojnë kancerin. OBSH, ka treguar se kjo sëmundje mund të vijë nga mishi i kuq, proshuta, salsiçet dhe disa mishra të përpunuara. Të rrezikuar nga këto lloje të mishrave po del të jenë edhe qytetarët e ... Read More »

Pini ujë të ngrohtë me kripë për 7 ditë, rezultatet do t’ju çudisin!

Ndoshta asnjëri nuk e kishte menduar që do të përmirësonin ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm të trupit nëse do të pinte ujë të ngrohtë me kripë në mëngjes. Hulumtimet kanë treguar se kjo metodë mund të japë rezultate shumë të mira për detoksifikimin e trupit dhe për mirëqënien e përgjithshme. Kjo mënyrë do të forcojë kockat, rregullon nivelin e sheqerit në ... Read More »

Shenjat që tregojnë se po konsumoni shumë sheqer

Shumë njerëz e kuptojnë se janë të varur nga sheqeri kur ndjejnë nevojën për të ngrënë diçka të ëmbël përgjatë gjithë ditës. Ja disa shenja që ju paralajmërojnë se jeni duke konsumuar sheqer më tepër se sa duhet: Lodhje dhe mungesë e energjisë:  Edhe pse ushqimet e pasura me sheqer mund t’ju rrisin nivelin e karbohidrateve në trup dhe njëkohësisht ... Read More »

Pse në momentet e fundit të jetës njerëzit shohin të afërmit e vdekur? Shkenca përgjigjet

Në momentet e fundit të jetës, shumë njerëz kanë vizione të të afërmve dhe miqve që kanë ndërruar jetë. Shkencëtarët amerikanë kanë gjetur një përgjigje për këtë. Studiuesit e “Canisius College” në New York kanë intervistuar 66 pacientë, të cilët janë vendosur nën kujdesin e një stafi në ditët e fundit të jetës. Studimi ka arritur në përfundimin se pjesa ... Read More »