Lajmet e fundit

Këshilla

Omëletë e zier në qese plastike (Video)

Nganjëherë zgjimi është aq i rëndë dhe uria e madhe, sa që vet fakti se duhet të fërgoni është i vështirë. Për t’ju lehtësuar këtë ndjenjë, ju prezantojmë omëletën që përgatitet në qese. ▪ Duhet të merrni një qese që mbyllet hermetikisht. ▪ Vendosni në të dy ve, kërpudha të grimcuara, djathë të grirë, domate, presh, apo përbërës tjerë që ... Read More »

Kjo është pjesa më e “zjarrtë” në trupin e femrës

Studimi i të rinjëve, milenialëve si quhet kjo gjeneratë, anketoi 2.302 femra dhe kishte për qëllim të zbulon se cilat janë pjesë më erotike të trupit të tyre ( jashta pjesëve femrore natyrisht) dhe rezultatët kanë ardhur… Medalen e bronztë e ka pozicioni: kapja mbrama. Derriere, zuri vendin e tretë sepse 15 për qind e femrave pranuan dashurinën për kapjen ... Read More »

Keni problem me rënien e flokut, ja si ta ndaloni?!

Lexoni disa këshilla të cilat ju ndihmojnë të reduktoni rënien e flokëve. Për të parandaluar rënien e flokëve, ajo që duhet të bëni fillimisht është të përdorni më mirë produkte natyrale sesa të shpenzoni para për të shkuar në sallone të shtrenjta. Ja disa këshilla të cilat iu ndihmojnë të reduktoni rënien e flokëve: Trajtimi me vaj të nxehtë Për këtë ... Read More »

Pse nuk duhet të pini pije energjike?

Kemi lexuar studime të ndryshme që janë zhvilluar në lidhje me rëndësinë e pijeve të gazuara për shëndetin tonë. Tashmë duket se shkencëtarët kanë gjetur një arsye tjetër, për të mos pirë më pije energjike. Sipas një studimi të ri të realizuar në Kanada të rinjtë që pinë pije energjike, kanë më shumë shanse të marrin lëndime në kokë. Në ... Read More »

Kush rrezikohe nga demenca, humbja ose crregullimi i kujtesës

Një në tre persona të lindur në Britaninë e Madhe këtë vit do të kenë një formë të cmendurisë gjatë jestë së tyre, thuhet në një paralajmërim të një organizate të shëndetësisë. Hulumtuesit e sëmundjes Alzhemier, në Mbretërinë e Bashkuar, kanë thënë se ka një krizë kanosëse shëndetësore në gjithë kombin në popullsinë britanike, dhe veprime urgjente duhet të mirren ... Read More »

Heqja e nikotinës nga trupi

Secili nga ju tashmë dini për pasojat që i lë duhani shëndetit tonë, por është tejet e vështirë që të merret vendimi për ta lënë atë. Kjo ka një arsye të thjeshtë, ngase organizmi krijon një varësi të fortë ndaj nikotinës. Megjithatë ekziston një mënyrë aleternative, pa efekte anësore, në e cila është natyrale për ta larguar nga trupi nikoninën ... Read More »

Herpesi në buzë mund të shërohet me mjete natyrore

Me siguri secila prej nesh ndonjëherë është përballur me paraqitjen e herpesit. Kruarja, paraqitja e fluskave,dhe në fund dregëza që shpërthen- të gjitha këto janë gjëra që na presin me paraqitjen e herpesit. Si mundet që në mënyrë të lehtë ta shërojmë atë, e që mos të përdorim kremat nga farmacitë? Ja zgjidhja: Soda e bukës Sugjerohet që të vloni ... Read More »

Të Rinjët e AAK-së dega në Deçan me shpirtin e tyre human për Leart-in

Aleanca e të Rinjvë të Kosovës ( ARK ) dega në Deçan ne ndihme Leart Hadergjonaj Sot, e Premte, dt.18 shtator,Aleanca e të Rinjvë të Kosovës ( ARK ) dega në Deçan ka filluar aktivitetin humanitarë për grumbullimin e mjeteve financiare për sherimin e femijut të vogel Leart Hadergjonaj, nga fshati Pobergjë e Deçanit, I cili vuan nga sëmundja e ... Read More »

Kontrolli i tepërt mbi fëmijët u shkakton dëme psikologjike afatgjatë

Prindërit që kanë kontroll të tepruar tek fëmijët e tyre mund t’u shkaktojnë atyre dëmtime psikologjike afatgjata, sipas një studimi të kryer në grupin e njerëzve nga viti 1940 deri në ditët e sotme. Studiuesit kanë gjetur në të dhënat e tyre se personat të cilëve prindërit u kanë ndërhyrë në jetën private në fëmijërëinë e tyre janë të predispozuar ... Read More »

Në krye të AKPM-së, i përzgjedhuri i ministrit është Jeton Shala

Imet Rrahmani Ministwr i Shëndetësisë, ka propozuar emrin e kryeshefit të ri të Agjencisë Kosovare për Produkte Mjekësore (AKPM).I përzgjeduri i ministrit është Jeton Shala.Në listë të ngushtë kanë qenë edhe Arianit Jakupi, kryeshef aktual, dhe Lutfi Mulaku, i punësuar po ashtu në AKPM. Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, ka propozuar emrin e kryeshefit të ri të Agjencisë Kosovare për ... Read More »