Lajmet e fundit

Këshilla

Ushqimi që i bën meshkujt të papërmbajtur në shtrat

Jeni të lodhur nga ideja se vetëm pilula mund t’iu ndihmojë për performancën tuaj seksuale? Tashmë vjen një zgjidhje më se natyrale për meshkujt, ku nëpërmjet ngrënies së një ushqimi meshkujt bëhen të papërmbajtur në shtrat. Sipas një studimi të zgjatur për afro 7 vjet, nga një kompani e prodhimit të çokollatave belge “Acticoa”, tregohet se ngrënia e çokollatës së ... Read More »

Vërshojnë barnat kontrabandë, AKPM thotë s’ka mjaft inspektorë

Barna të kontrabanduara po shiten nëpër barnatore të Kosovës. Këtë shqetësim e ngre drejtori i Institutit të Onkologjisë, i cili thotë se është një numër i barnave që po kontrabandohen dhe po përdoren nga pacientët, citon KTV këtë drejtor. Zyrtarë të AKPM-së ndërkaq ankohen se nuk kanë inspektorë të mjaftueshëm, ndërsa Dogana e Kosovës konfirmon konfiskimin e një sasie të ... Read More »

Federata druan nga manipulimet për Odën e Mjekëve

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, brengoset se do të fillojë manipulimi me numrin e mjekëve me të drejtë vote për Odën e Mjekëve të Kosovës. Në komunikatën për medie, pasi thekson se në vazhdimësi ka shprehur gatishmërinë për bashkëpunim në procesin e reformave në shëndetësi, të paralajmëruara nga Ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani, dhe rikujton edhe kontributin në ... Read More »

Për 6 muaj 750 raste të reja kanceri në Kosovë

Në gjashtëmujorin e parë të këtij viti në Kosovë  janë zbuluar rreth 750 raste të reja të personave të prekur me kancer. Zyrtarë shëndetësorë thonë se prej këtij viti ka filluar të mbahet evidenca e kësaj sëmundjeje, meqë ka munguar. Behxhet Osmani, ushtrues detyre i drejtorit të Institutit të Onkologjisë, i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se brenda ditës ... Read More »

Me uljen e temperaturave, po shkelet Ligji i duhanit

Nga data 22 maj e këtij viti, Ligji për kontrollin e duhanit ka hyrë në fuqi. Vullneti i qytetarëve për ta zbatuar ligjin nuk ka munguar. Sipas zyrtarëve që merren me këtë çështje, ky Ligj gjatë tërë verës është zbatuar në masë të madhe. Por, problemet me shkeljen e Ligjit kanë filluar ditët e fundit me rënien e temperaturave. Këtë ... Read More »

Studimi i ri, vezët si ilaç kundër hipertensionit

Për të ulur tensionin, në qoftë se ju nuk keni probleme me kolesterolin, ju mund të provoni të integroni vezët në dietën tuaj. Kjo është këshilla që del nga rezultatet e një studimi të kryer nga një grup i studiuesve në Universitetin Clemson në bashkëpunim me Universitetin Jilin. Rezultatet e hulumtimit u prezantuan në National Meeting & Exposition of the ... Read More »

Si të largohen helmet nga organizmi?

Lëngjet e freskëta nga pemët dhe perimet mund të ndihmojnë që me shpejtësi ta pastroni organizmin dhe të hiqni disa kilogramë shtesë, por, kurrsesi mos planifikoni që në mënyrë ambicioze përmes këtij regjimi rigoroz të qëndroni më shumë se disa ditë, në të kundërtën dëmi do të jetë më i madh sesa dobia. Më së miri do të ishte që ... Read More »

Sensor në dhëmbë për të mos e tepruar me ushqimin

Shpikja më e fundit realizuar nga Universiteti i Taivanit ka për qëllim të ndihmojë ata që kanë problem me ushqimin dhe peshën e tepërt. Sensori do të prezantohet në simpoziumin ndërkombëtar për pajisjet kompjuterike të inkorporuara në trupin e njeriut, “International Symposium on Wearable Computers”, i cili do të mbahet në shtator në Zyrih. Pajisja është realizuar nga Universiteti i ... Read More »