Lajmet e fundit

Këshilla

Paracetamoli i rrezikshëm për foshnjat

Foshnjat që marrim paracetamol janë gati tre herë më të rrezikuar për të fituar astmën, thuhet në një studim të ri. Madje paracetamolët ngrisin rrezikun edhe nëse shtatzënat përdorin paracetamol, sipas studimit të Universitetit të Bristolit. Paracetamoli është ilaçi më i përdorur për të ndalur dhembjet e fëmijëve. Shkencëtarët e Bristolit dhe Oslos kanë grumbulluar të dhënat nga 114 mijë ... Read More »

Pse keni më shumë dhimbje se shoqet tuaja nga periodat

Këta janë gjashtë faktorët që ndikojnë në dhimbjet, gjatësinë dhe shpeshtësinë e tyre. Cikli menstrual i femrave të ndryshme dallon në kohën që zgjat dhe intensitetin e tij thotë Alyssa Dweck, një asistente profesore e obsetrikë-gjinoekologjisë dhe shkencave të riprodhimit në Mount Sinai School of Medicine. Një cikël normal zgjat 21 deri 35 ditë ndërsa periodat 2 deri në 7 ... Read More »

Shumë pak njerëz e bëjnë këtë gjë gjatë seksit!

Vetëm një në katër çifte të martuara thonë se e puthin partnerin gjatë seksit, thuhet në një studim. Në fazat e para të lidhjes – ose kur njerëzit kanë një aferë – puthja mbetet popullore. Megjithatë kur njerëzit kanë shumë kohë bashkë, shanset që të puthen ulen ndjeshëm. Studimi është kryer nga faqja e njohur e takimeve, Victoria Milan. Sipas ... Read More »

Përse shoqëria kthehet në dashurinë më të shëndetshme?

Ju mund të mendoni se nëse krijoni shoqëri me dikë, atëherë shanset tuaja për ta pasur partner romantik zhduken, por gaboheni. Studimet tregojnë se miqtë kanë lidhje më të gjata dhe më të kënaqshme seksualisht. Jua ka tërhequr vëmendjen një person i ri në jetën tuaj dhe duket se ai po flirton me ju. A nuk janë ato buzëqeshje të ... Read More »

Rihanna: Jam e zjarrtë në krevat, seksi është fuqi

Këngëtarja Rihanna ka pranuar se nuk është e kënaqur me jetën e saj seksuale dhe për ta kompensuar këtë këndon për gjëra të ‘ndyra’. “Albumi im i fundit ‘Talk That Talk’ është tregim i saktë i asaj që kam ndier atëherë”. “Kokën e kisha plot me mendime të ‘ndyra’, sepse nuk kisha seks të mjaftueshëm. Kjo mund të kuptohet në ... Read More »

A shtohet dëshira për seks kur nuk bëni?

Përgjithësisht mendohet se kur nuk bëhet seks për shumë kohë, dëshira shtohet. Në fakt nuk është kështu. Kur nuk bëni seks, ju nuk mendoni më për të ose nuk e prisni. Kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, e rëndësishme është të kuptoni përse ndodh. Duke folur për anën biologjike, seksi i rregullt e ndihmon qarkullimin e gjakut në ... Read More »

Pagjumësia:Përse shkaktohet?

Pagjumësia fillon nga mendimet e tepërta për të nesërmen, probleme etj., dhe kjo mënyrë e vazhdueshme e të menduarit shkakton çrregullimet e gjumit. Mosfunksionim në punë, lodhje, dobësi, depresion etj. Si pasojë e këtyre trysnive, personi fillon të obsesojë mbas gjumit deri sa kthehet në një pamundësi, ankth dhe se fundi në një fobi. Nga ana e tyre çregullimet e ... Read More »

A URINONI PARA SEKSIT edhe ju? Ja përse nuk do të duhej ta bënit këtë

Shumica e njerëzve përpiqet që të bëjë nevojën e vogël para se të bëjnë seks. Disa e bëjnë këtë nga frika në mos do t’u shfaqet nevoja që të urinojnë gjatë seksit, ndërkaq të tjerët sepse kanë dëgjuar se në atë mënyrë pengojnë infeksionet urinare. Mirëpo, kjo është krejtësisht e gabuar, posaçërisht për femrat, transmeton Telegrafi. Mjekët tërheqin vërejtjen që ... Read More »

Cilët meshkuj preferojnë gjoksin e madh, cilët gjoksin më të vogël

Psikologët Viren Swami dhe Martin J. Tovee, kanë bërë dy eksperimente për të zbuluar se në ç’mënyrë statusi ekonomik i mashkullit ndikon në atë që a i preferon femrat me gjoks të vogël apo me gjoks më të madh. Në eksperimentin e parë janë përfshirë 266 meshkuj. Secilit kandidat i janë treguar figura të animuara të femrave me madhësi të ... Read More »

6 gjëra që duhet të dini rreth seksit gjatë ciklit menstrual

Shumica e njerëzve pyesin se a duhet të kenë marrëdhënie seksuale gjatë menstruacioneve? A është e sigurt? A do ta pëlqejnë këtë, e posaçërisht partneri? Kemi biseduar me Tara Ford, mjeke asistente në qendrën mjekësore për seksualitetin femëror, në New York për të marrë përgjigjet e duhura. Ja se çfarë duhet të dini për të pasur marrëdhënie seksuale gjatë menstruacioneve ... Read More »