Lajmet e fundit

Këshilla

Lexoni shpejtë?! Atëherë sipas shkenctarëve ju nuk kuptoni asgjë

Në kohën e email-ave dhe rrjeteve sociale, leximi i shpejtë mund të jetë përgjigjja që gjejnë gjeneratat e reja. Megjithatë, studiuesit kanë theksuar se leximi i shpejtë nuk funksionon, sepse ju nuk do të arrini të mbani mend atë që keni lexuar, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Blic. Hulumtuesit kanë theksuar se leximi në shpejtësi vështirëson të mbajturit në mend ... Read More »

Të mirat e ujit me mjaltë

Të gjithë e dimë se uji është i mirë për ne. Dëgjojmë pa fund që duhet të pimë ujë gjithnjë e më shumë. Është një komponent jetik për trupin tonë, dhe të mos harrojmë që ne jemi të përbërë nga më shumë se 70 % ujë! Por doni ta “dashuroni” procesin e të pirit ujë dhe ta bëni  edhe më ... Read More »

Pini duhan? Ja çfarë duhet të bëni për pastrimin e mushkërive

Nëse jeni duhanxhi, me siguri deri më tani njëherë keni pasur bronkit, të cilin e karakterizon një kollë specifike. Më së miri do të ishte ta lini duhanin, por nëse nuk jeni të gatshëm ta merrni këtë hap, ju paraqesim që në ushqimin e përditshëm t’i shtoni këta artikuj. Hudhra Tashmë dihen disa dobitë nga qepa dhe hudhra. Që të ... Read More »

Nishane të rrezikshme? Ja si t’i dalloni

Nishane apo tumor i lëkurës? Shpesh dyshojmë dhe mendojmë më të keqen. Si ta kuptojmë me çfarë kemi të bëjmë dhe t’i drejtohemi mjekut në kohë, para se këto njolla në lëkurë të kthehen tumore malinje. Nëse nishanet karakterizohen nga një sipërfaqe e lëmuar, kufij të përcaktuar mirë dhe dimensione të vogla (disa milimetra), atëherë nuk ka vend për dyshime. ... Read More »

FEMRA, KUJDES: Është dalë në treg spreji nga i cili do të çmendeni pas meshkujve!

Ju kujtohen “johanbinët” dhe derrnekët spanjollë, me ndihmën e të cilave gjoja, çdo femër do të çmendej nga dëshira për seks? E pra tani është nxjerrë në shitje një sprej me efekt të ngjashëm, mirëpo shumica theksojnë që nuk do të duhej të të blihej. Ja përse Nëse vërtet ndikon tek femrat siç thonë ekspertët, spreji “Syntocinon” do të dëshirojë ... Read More »

7 mënyra të thjeshta për të qenë partnerë më të mirë

Dashuria Ato që kërkoni te një person duhet më parë t’i ndërtoni te vetja. Bëhuni një partner më i mirë me këto sjellje që do t’ju ndihmojnë të arrini dashurinë e pastër dhe ideale. Marrëdhëniet romantike janë dinamike. Ato ndryshojnë vazhdimisht, duke reflektuar rrethanat, stresin apo ulje-ngritjet e përditshme të të dyve partnerëve. Çfarë ndodh tek “unë” ose te “ty” ... Read More »

Ky kod ju mëson informacionet sekrete të iPhone

Një kod i thjeshtë mund t’ju japë akses në informacionet e fshehura të Iphone-it tuaj, aq sa mund t’ju lejojë të bëni ndryshime në strukturën e tij. Tashmë ju mund të shihni një informacion ekstra rreth asaj se si Iphone-i juaj është i lidhur me internetin. Mjeti drejt kësaj funksionon duke formuar “*3001#12345#*” dhe pastaj të shtypni butonin e telefonatës. ... Read More »

Të ushqyerit natën? Ky është efekti që ka te ju

Ky është rezultati i një studimi të publikuar në revistën “Life”. Studimi është kryer te kafshët nga Universiteti i Kalifornisë dhe ekspertët thonë se rezultatet mund të jenë të vlefshme edhe për njerëzit. Studime të mëparshme kishin treguar se konsumi i ushqimeve gjatë natës është një ndër aleatët e mbipeshës, por studimi i fundit është përqendruar në mënyrë të veçantë ... Read More »

Vetmia shkakton sëmundje

Vetmia është një fenomen që mund të vrasë, e cila nuk është thjesht një frazë metaforike e shkëputur nga librat artistikë, por një e vërtetë shkencore. Të ndenjurit vetëm mund të rrisë te njeriu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, atakut dhe kancerit. Mungesa e një grupi shoqëror dhe familjar është e rrezikshme për shëndetin po aq sa mungesa e aktivitetit fizik, ... Read More »

18 fotot që dëshmojnë se dhëmbët ua ndryshojnë tërë fytyrën (FOTO)

Epo, këtë pak a shumë e kemi ditur të gjithë, mirëpo dhëmbët janë ndër gjërat më kryesore në trupin e njeriut. Jo vetëm për shkak të ushqimit etj., mirëpo edhe për shkak të bukurisë. Më poshtë, lajmi.net i sjellë për ju 18 fotografitë të cilat dëshmojnë se dhëmbët ua ndreqin tërë fytyrën.                     Read More »