Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Thaçi zmbrapset për ushtrinë, i kërkohet dorëheqja

Presidenti Hashim Thaçi është zmbrapsur nga iniciativa e tij për transformimin e FSK-së në ushtri nëpërmjet ligjit, duke kërkuar tashmë që një gjë e tillë të bëhet nëpërmjet ndryshimeve kushtetuese. Në anën tjetër, partitë opozitare kërkojnë nga ai të dorëhiqet, ashtu siç kishte premtuar. brapsur nga iniciativa e tij për transformimin e FSK-së në ushtri nëpërmjet ligjit, duke kërkuar tashmë ... Read More »

Rusia dërgon anijen luftarake në Mesdheun lindor

Rusia ka intensifikuar përgjigjen e saj ndaj sulmit ajror të SHBA-ve, mbi Siri, duke dërguar një anije luftarake në Mesdheun lindor, për t’u përballur me flotën e Marinës amerikane, nga ku u lëshuan raketat mbi Siri. Fregata “Admiral Grigorovich”, e Putinit, la sot portin e Sevastopolit, në Krime, për t’u vendosur përballë dy anijeve shkatërruese amerikane, USS Porter dhe USS ... Read More »

Nis seanca gjyqësore ndaj Ramush Haradinajt

Ka filluar seanca gjyqësore ndaj liderit të AAK-së Ramush Haradinajt në Francë. Kreu i AAK’së po përballet për të tretën herë me gjykatën franceze, përderisa vendimi për të nuk është e sigurtë nëse do të merret edhe sot. Haradinaj po gjykohet në Francë që nga 4 janari. Ai është arrestuar në bazë të një fletarresti serb nën akuzat për krime ... Read More »

LIVE: Haradinaj arrin në Gjykatë (VIDEO)

Kanë mbetur edhe pak minuta deri në fillim të seancës gjyqësore të liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Në sallën ku do të zhvillohet seanca tashmë kanë filluar të mblidhen edhe qytetarë të shumtë të cilët kanë shkuar për të përkrahur Haradinajn dhe për të përcjellur gjithë seancën gjyqësore, raporton Indeksonline. Ndryshe kjo është seanca e tretë ... Read More »

Vazhdon dhuna e terrori në vendlindjen time, Preshevë

Isha një student i ri me plot energji, me ëndrra rinore, se një ditë do të bëhesha një Jurist i mirë, Advokat e Gjyqëtar dhe do të kontriboja në vendlindjen time, por të gjitha ëndrrat dhe realitetin tim jetësor më i vrau një aparatur e tërë shtetrore e quajtur me emrin shovenizëm serb. Përjetova me dhjetra herë tortura nga policia ... Read More »

S’ka ushtri, s’ka dorëheqje!

Presidenti Hashim Thaçi nuk do të dorëhiqet edhe nëse do të vonohet formimi i ushtrisë së Kosovës, vlerësojnë analistët politikë. Sipas tyre, opsioni për dorëheqje të Thaçit mund të vijë në shprehje vetëm nëse ky i fundit dëshiron të rikthehet në postin e kryeministrit, shkruan sot Gazeta “Zëri” Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka filluar të bëjë “tërheqje taktike” nga ... Read More »

Edhe Trump ka ndjenja: Sulmi në Siri ka ndikim në mua, ishte e tmerrshme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se sulmi i raportuar kimik në provincën Idlib të Sirisë “është fyerje për njerëzimin”. Sulmi, i cili ka ndodhur të hënën, ka lënë mbi 70 njerëz të vrarë. Duke folur në një konferencë për media në Uashington, së bashku me Mbretin Abdullah të Jordanisë, Trump tha se incidenti “nuk mund të tolerohet”. ... Read More »

Banka Botërore prezenton raportin ekonomik për Ballkanin

Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon një konferencë për gazetarë ku do të prezentoj raportin më të ri ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. Konferenca do të zhvillohet në Zyren e Bankës Botërore në Prishtinë. Raporti i Rregullt Ekonomik mbulon zhvillimet, gjasat dhe politikat ekonomike në Kosovë dhe në pesë vendet tjera të Ballkanit Perëndimor. Raporti i BB-së ... Read More »

Sot mbahet seanca ndaj Ramush Haradinajt

Në Colmar të Francës, sot mbahet seanca e radhës e Gjykatës së Apelit, për të vendosur për ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili është ndaluar më 4 janar nga autoritetet e Francës me një fletë arrest të Serbisë të vitit 2004. Kjo seancë besohet të jetë seanca përfundimtare, pasi prokuroria franceze ka njoftuar se i ka marrë të ... Read More »

Komisioni “joserioz” vazhdon t’i mbajë mbledhjet e mbyllura

Edhe një mbledhje e Komisionit parlamentar për stabilizim–asociim është mbajtur pa praninë e mediave. Ato janë lejuar të marrin pamje në minutat e parë të takimit, siç ka qenë paralajmëruar në njoftimin për takimin në ueb faqen e Kuvendit të Kosovës, Në këtë mbledhje kanë raportuar katër ministra, ajo e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ministrja për Integrime Evropiane, Mimoza Ahmetaj, ajo ... Read More »