Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Përforcimi i ri i Barcelonës, çmimi 40 milionë euro (FOTO)

Barcelona e ka identifikuar përforcimin e ri. Barcelona e ka gjetur zëvendësuesin e Arda Turan. E përditshmja sportive katalane “Mundo Deportivo” raporton se Vitolo shihet si pasardhës i Turanit, i cili gjatë verës pritet të largohet nga Camp Nou, përcjell Express. Reprezentuesi i Spanjës ka kontratën me Sevillën deri në vitin 2020 dhe ka një klauzolë lirimi prej 40 milionë ... Read More »

Linda nuk shkon në finale të Eurovizionit

Në mesin e 18 shteteve garuese në natën e sotme ishte edhe Shqipëria, e cila u përfaqësua me këngën “World”, të interpretuar nga këngëtarja Lindita Halimi. Ndonëse performanca e saj ishte e suksesshme dhe rrëmbeu duartrokitjet e publikut në sallë, ajo nuk ka arritur që të mbledh votat e duhura nga publiku dhe juria për tu kualifikuar në natën finale ... Read More »

Konjufca: Vetëvendosje i ka dhënë nënshkrimet për rrëzimin e Qeverisë

Megjithëse Lëvizja Vetëvendosje asnjëherë nuk ka dal me një qëndrim zyrtarë për Mocionin e Nismës për rrëzimin e Qeverisë, ajo tashmë ka dhënë të gjitha nënshkrimet për këtë mocion. Këtë për Indeksonline e ka bërë të ditur, shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjfuca, i cili thotë se ata e mbështesin këtë mocion dhe tani po presin që ajo ... Read More »

Koalicioni PDK&LDK prishet këtë të shtunë, zgjedhjet më 4 qershor

Koalicioni qeveritar PDK-LDK merr fund këtë fundjavë, kanë bërë të ditur për Gazeta Metro, burime të afërta me dy partitë, të drejtuara nga kryeministri Isa Mustafa dhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Këto burime kanë bërë të ditur se do jetë dita e shtunë e kësaj jave kur të dy partitë do të dalin me deklarata përmes të cilave do të njoftojnë ... Read More »

Rama: Pres opozitën në dialog

Kryeministri Edi Rama ishte në Parkun Arkeologjik të Apolonisë, ku foli edhe për protestën e opozitës që bllokoi rrugët. Ai tha se e pret opozitën në tryezën e bisedimeve dhe se është koha për të zhbllokuar rrugën kundër gjykatave të korruptuara dhe jo për të bllokuar rrugët e vendit. “Është koha për të zhbllokuar rrugën e negociatave me Bashkimin Europian ... Read More »

Ardhja e negociatorëve, Lu takim me Bashën

Ambasasdori amerikan Donald Lu u takua të hënën me Lulzim Bashën, menjëherë pas protestës në përpjekje për të përgatitur një vizitë të suksesshme të martën të negociatorëve europianë, David McAllister dhe Knut Fleckenstein. Ata do të mbërrijnë në drekë në Tiranë për t’u takuar veçmas me kryeministrin Edi Rama, kryeparlamentarin Meta dhe kreun e opozitës Basha. Ambasasdori Lu, edhe pse ... Read More »

Ora që bllokoi Shqipërinë, protesta 60-minutëshe e opozitës

Opozita doli të sotë për një orë nga çadra e protestës përpara Kryeministrisë dhe bllokoi hyrje-daljet e kryeqytetit në një akt të mosbindjes civile. Në diten e 66-të të protestës, kërkesa e opozitës është e pandryshueshme. “Për zgjedhje të lira dhe të ndershme, me një qeveri teknike”, deklaroi kryetari i PD, Lulzim Basha. Basha, i shoqëruar nga bashkëshortja, zgjodhi për ... Read More »

Pyet kryeministri: Kujt po i pengon progresi dhe luftimi i korrupsionit?

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa duk komentuar raportet e organizatave ndërkombëtare për progresin në Kosovës, ka thënë se këto rezultate janë arritur më punë dhe jo më zhurmë e propaganda. Ai ka thënë se vlerësimi për punën e Qeverisë së Kosovës vije nga organizata ndërkombëtare kredibile. Por, kryeministri në një postim në facebook, ka pyetur se kujt po i pengon ... Read More »

Lista Serbe paraqet kërkesë në KQZ që të shndërrohet në parti politike

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Nenad Rikalo ka konfirmuar se iniciativa qytetare e Listës Serbe ka bërë kërkesë në KQZ që të shndërrohet në parti politike. Ai për Tanjug ka thënë se kërkesa për regjistrimin e Listës Serbe si parti është paraqitur nga Slavko Simiq, ai ka thënë se kjo iniciativë është mbështetur nga mbi 1.650 njerëz, ... Read More »

Shkelje të panumërta kushtetuese

Ekspertët kushtetues thonë se akti më i lartë juridik i vendit po shkelet në vazhdimësi. Sipas tyre, Kushtetutën e shkel presidenti, kryeministri, kryeparlamentari, të cilët janë të thirrur për ta mbrojtur atë. Akti më i lartë juridik i vendit, Kushtetuta e Kosovës, e miratuar nëntë vjet më parë po shkelet tërësisht nga vetë ata që janë të thirrur për zbatimin ... Read More »