Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

BE: Skandali me veturat dizell

Komisionerja Europiane e ngarkuar me Politikat e Konkurencës ka mbështetur idenë e mundësisë së një padie të përbashkët në të gjithë Europën në kuadër të skandalit të ndotjes nga nafta. “Skandali mbi ndotjen, që përfshiu gjigantin gjerman të automjeteve ‘Volkswagen’ dhe prodhues të tjerë pasi doli në shtator 2015, tregoi se sa e rëndësishme është që të forcohen të drejtat ... Read More »

Rita Ora: Urime pavarësia, ju premtoj super koncert

Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora ka dalur në një konferencë për shtyp të mbajtur në Prishtinë në orët e pasdites Këngëtarja ka thënë se është e lumtur që do të këndojë në 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. “Kam ardhur në Kosovë dhe sonte do ju jap shfaqjen më të mirë që kam bërë në ndonjë vend të Botës”, ... Read More »

Rita Ora: Të festojmë e këndojmë së bashku, ju premtoj se do jetë një koncert i madh dhe i veçantë

Pak orë para koncertit të saj në Sheshin Skënderbe,u Rita ka pasur fjalë të mëdhaja për Kosovën dhe ka premtuar një koncert që do të jetë më i madhi në karrierën e saj, me plot befasira Ajo ka thënë se me dëshirë do të udhëtonte në krejt Kosovën dhe të vizitonte vendet më të bukura të saj. “Por tani jam ... Read More »

Ish komandanti i NATO-s uron popullin e Kosovës për 10 vjet shtet

Ish komandanti i forcave të NATO-s, Wes Clark ka uruar popullin e Kosovës për 10 vjetorin e pavarësisë. Clark ka shpërndarë një fotografi në kohën kur u çlirua Kosova dhe ka uruar qytetarët. “Urime për popullin e Kosovës, festojnë dhjetë vjet pavarësi”, ka shkruar Clark, transmeton Express. Kosova sot po shënon dekadën e parë të pavarësisë. Read More »

“The Guardian”:Presidenti thotë se dialogu me Serbinë duhet t’i sigurojë Kosovës ulëse në OKB

Presidenti Hashim Thaçi, në vazhdën e intervistave për media të ndryshme të njohura botërore, është prononcuar edhe për gazetën britanike “The Guardian” dhe për mediumin amerikano-britanik “Business New Europe”, me rastin e dhjetëvjetorit të shpalljes së pavarësisë Kosovës. Kreu i shtetit ka thënë për The Guardian se ka një ndjenjë dinjteti dhe krenarie për arritjet e Kosovës. Ai ka renditur ... Read More »

DW: Kosova 10 vjet e pavarur, jo shumё pёr tё festuar

Kosova feston 10 vjet pavarёsi: Por problemet nuk janё pakёsuar. Vendi ka nevojё pёr reforma. Impulset pёr to duhet tё vijnё nga brenda dhe nga jashtё vendit, mendon Vilma Filaj-Ballvora. “E gjitha qё ne kemi ёshtё pavarësia” ёshtё pёrgjigjia lakonike e njё studenti nga Kosova duke iu pёrgjigjur pyetjes, se si ndihet njё i ri nё shtetin mё tё ri ... Read More »

Sotë: SHBA dhe Rusia marrin vëmendjen kryesore në konferencën e Mynihut

Të dërguarit e lartë nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia priten të marrin vëmendjen kryesore në konferencën për siguri në Mynih. Konferenca mbahet vetëm një ditë pasi Uashingtoni ka njoftuar për paditë kundër disa qytetarëve dhe kompanive ruse, të cilët janë akuzuar, se kanë tentuar të ndërhyjnë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA. Ministri i Jashtëm rus, Sergei ... Read More »

Flamuri i Kosovës ngrihet për Lojërat Olimpike Dimërore

Flamuri i Kosovës për herë të parë në histori të saj të Lojërave Olimpike Dimërore është ngritur në PyeongChang të Koresë Jugore. Kosova për herë të parë do të paraqitet në këto lojëra që startojnë më 9 shkurt, kurse Albin Tahiri do të jetë sportisti i vetëm kosovar, i cili njëherësh edhe do të bartë flamurin në ceremoninë hapëse. Gjatë ... Read More »

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin “Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE”, nënvizon se strategjia e re për Ballkanin jep një plan të qartë kohor dhe do t’i kushtojë shumë shtrenjtë unionit. “Komisioni propozon rritjen e ndihmave të ... Read More »

Gripi sezonal në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes të situatës epidemiologjike në raportin e sotëm përmbledhës ka konstatuar intensitet të shtuar të rasteve të gripit sezonal. Gjatë javës së pestë të vitit 2018, në Kosovë janë raportuar 6.451 raste të gripit (Incidenca=353,7 /100.000), që paraqet rritje prej 55.5% krahasuar me javën ... Read More »