Lajmet e fundit

Author Archives: Kosovanews

Ish presidenti Nicolas Sarkozy dekorohet nga Thaçi me medaljen e dhjetëvjetorit

Thaçi në një postim në Facebook, ka thënë se çdo qytetar i Kosovës e mban në mend deklaratën e famshme të ish-presidentit Sarkozy kur paralajmëroi disa ditë para shpalljes së pavarësisë së Kosovës në një shkollë fillore në Paris, se harta evropiane do të ndryshoi dhe pasurohet me një shtet të ri – Republikën e Kosovës. Ky është postimi i ... Read More »

Haradinaj në takimin e tij me përfaqësuesit e NATO-s, diskutoi për të ardhmen e FSK-së

Kryeministri Haradinaj, ka pritur sot në takim udhëheqësit e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë (NALT), kryesuar nga Drejtori i NALT, Gjeneral Ralf Hoffmann. Haradinaj falënderoi Gjeneralin Hoffmann dhe ekipin e tij në Kosovë për përkrahjen e madhe dhënë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) gjithashtu shprehu gatishmërinë e plotë për thellimin e marrëdhënieve të Kosovës me ... Read More »

800 raste të vjedhjeve brenda dy muajve

Vjedhjet nëpër pronat e qytetarëve, dyqane apo vetura, përveç anës kriminale të cenimit të pronës, po cenojnë seriozisht edhe sigurinë e tyre. Në dy muajt e parë të vitit 2018, në nivel vendi janë raportuar mbi 800 raste të vjedhjeve të gjësendeve të ndryshme, bëjnë të ditur zyrtarë të Policisë së Kosovës. Zëdhënësi i Policisë së Kosovë, Daut Hoxha në ... Read More »

“Fakeapp” virusi i cili vjedh të dhënat e Facebook

Lloji i ri malware-ve (lloj virusi) në sistemin operativ Android mund të identifikojë të dhënat e përdoruesve të Facebook dhe pastaj të hyjë në llogari për të mbledhur detaje të llogarisë dhe madje të kërkojë dhe të mbledhë rezultate duke përdorur funksionalitetin e kërkimit të aplikacionit Facebook, shkruan Telegrafi. Fakeapp, ky lloj i ri i malware-ve u zbulua në fillim ... Read More »

Bëhen bashkë dy shqiptaret, Bebe Rexha dhe Rita Ora ndajnë çmim në iHeartRadio

Dy shqiptaret Rita Ora dhe Bebe Rexha janë paraqitur bashkë në skenën e ‘The Forum’ në Los Angeles për të ndarë një çmim në kuadër të edicionit të sivjetmë të iHeartRadio Music Awards. Dy këngëtaret shqiptare me famë botërore e kanë ndarë çmimin për bashkëpunimin më të mirë dhe kanë shkëlqyer së bashku. (Foto: Getty Images) Trofeu për bashkëpunimin më ... Read More »

Barcelona – Chelsea shfaqet në Cineplexx të mërkurën

Kujtesa në bashkëpunim me Cineplexx kanë përgatitur një befasi për adhuruesit e futbollit. Një nga rivalitetet më të mëdha në futbollin e viteve të fundit është ajo mes Chelseat dhe Barcelonës. KUJTESA i ka mundësuar tifozëve të flaktë të futbollit, të shikojnë lojën në kinemanë Cineplexx me sistemet më moderne, cilësi jashtëzakonisht të lartë të zërit si dhe imazhit. Ëndrra ... Read More »

Kosovë, lojtarët e Dritës vrapojnë të festojnë me tifozin e tyre me aftësi të veçanta

Drita ka barazuar në udhëtim te Trepça ’89 në kuadër të javës së 22-të në elitën e futbollit kosovar. Dy pretendentët për titullin e kampionit u ndanë në barazim 1-1. Në minutën e 83-të Krasniqi u shërbye mirë në zonë dhe goditi me thembër për t’i befasuar të gjithë duke shënuar për 0-1. Goli ishte i mrekullueshëm nga mesfushori i ... Read More »

Më shumë se 252 mijë persona dhe mbi 23 mijë biznese janë në kredi

Mungesa e buxhetit vetanak për të financuar projekte, por edhe për plotësimin e nevoja familjare, ka bërë që numri i personave të cilët hyjnë në kredi dita ditës të rritet. Bankat komerciale sipas Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), kanë lëshuar rreth 475 mijë kredi. Aktualisht në kredi po sipas BQK-së, janë më shumë se 252 mijë persona fizik dhe mbi ... Read More »

Banorët e Lagjes Veternik ankohen për mungesë të objektit shkollor

Përveç mungesës së transportit publik, banorët e lagjes Veternik të Prishtinës përballen edhe me mungesë të një objekti shkollor. Prindërit po detyrohen të sigurojnë transportin në mënyra të ndryshme për të dërguar fëmijët nëpër shkolla të kryeqytetit. Drejtoria për Arsim në Komunën e Prishtinës, ka thënë se arsyeja e vonesës së ndërtimit të shkollës në atë lagje, ka qenë mungesa ... Read More »

Sot grevë njëditëshe në arsim

Moszbatimi i një marrëveshjeje të nënshkruar vitin e kaluar nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) e ka shtyrë këtë sindikatë të thërrasë të hënën grevë njëditëshe në arsim. Sipas Sindikatës, greva do të mbahet në shkollat fillore dhe të mesme, si dhe në 5 universitete publike që janë pjesë e SBASHK-ut, shkruan sot “Koha Ditore”. Kjo ... Read More »